Švandovo divadlo v Praze uvede českou premiéru Nebe nad Berlínem

- Magazín autor: Sebastian Kantor

Švandovo divadlo v Praze uvede večer českou premiéru hry na motivy kultovního filmu Nebe nad Berlínem autorů Wima Wenderse a Petera Handkeho z roku 1987. Inscenaci nastudoval režisér Petr Štindl, který se s uměleckým šéfem divadla Dodem Gombárem podílel na jevištní úpravě.

Zlatý Anděl

Zlatý Anděl,zdroj: wikipedia

V ústřední dvojici andělů Damiela a Cassiela se objeví Marek Pospíchal a Patrik Děrgel, ženu, do níž se Damiel zamiluje, hraje Zuzana Onufráková. Jako zvláštní host vystoupí Ladislav Frej; zahraje si tak trochu sám sebe. Ztvární nejednoznačnou postavu herce, kterého ve filmu hrál Peter Falk, jinak známý jako poručík Columbo ze stejnojmenného televizního seriálu. 

Příběh hry se odehrává v současnosti, posunuty jsou i některé postavy - adaptátoři se inspirovali také scénami, které se ve filmu neobjevily, ač jsou ve scénáři. Adaptace ctí jazyk i poetiku originálu. Diváci uvidí příběh andělů, kteří mohou pozorovat, ale nemohou zasahovat a hlavně cítit, a lidí, kteří mohou takřka všechno, ale nedělají nic, protože ztratili dětskou schopnost úžasu. V centru inscenace je příběh anděla, který se nechal okouzlit krásou lidského bytí a všedními radostmi, chtěl cítit, hmatat, čichat a milovat. 

V dalších rolích se objeví například Stanislav Šárský, Miroslav Hruška a Klára Cibulková.

S přihlédnutím k dnešní době

Švandovo divadlo stojí nedaleko smíchovské křižovatky Anděl. Pojmenování pochází z původního nárožního domu u Zlatého Anděla, bývalého pivovaru, jehož název byl inspirován freskou anděla v nadživotní velikosti v zadním traktu. Dnes tu stojí obchodní a administrativní budova Zlatý Anděl, navržená architektem Jeanem Nouvelem, z jejíž čelní fasády shlíží osmnáctimetrová postava anděla právě z kultovního filmu Nebe nad Berlínem. 

Podle tvůrců divadelního projektu je smíchovský Anděl místem setkávání a míjení se, ale i prostorem iniciace, stejně jako Wendersův film. Na divadelní jeviště ho tato scéna proto přenesla s jeho významy, touhami a akcenty, s přihlédnutím k dnešní době, k vnímání světa i společnosti.

Tagy: divadlo

Zdroje: ČTK