Supermarket neprodává kondomy, stojí totiž na církevním pozemku

- Aktuality autor: Jakub Konečný

S nepořízenou zřejmě odejde ten, kdo by si chtěl koupit kondomy v obchodním domě Tesco ve slovenské obci Ivanka pri Dunaji. Prodejna totiž stojí na pozemku, který si Tesco pronajalo od římskokatolické církve, a obě strany se prý dohodly, že kondomy se v obchodním domě prodávat nebudou - a v neděli bude zavřeno, napsal na internetu slovenský deník Sme. 

Kondomy (ilustrační foto.)

Kondomy (ilustrační foto.),zdroj: Archiv

Tibor Hajdu z Bratislavské arcidiecéze Sme řekl, že omezení nedělního prodeje je součástí nájemní smlouvy s Teskem. "Toto smluvní ustanovení jsme žádali vycházejíce z požadavku nedělního odpočinku, který vyplývá z desatera božích přikázání," prohlásil. Zákaz prodeje kondomů prodejní smlouva neupravuje. Jde prý o "džentlmenskou" dohodu s řetězcem. 

Představitelé jiných obchodních sítí na Slovensku uvedli, že takové podmínky pronájmu jsou ojedinělé. Slovenský web tvnoviny.sk ale napsal, že římskokatolické církvi vyšla vstříc i společnost Lidl, a to v případě dvou svých prodejen v Bratislavě, které také zůstávají v neděli zavřené. Celkem prý Bratislavská arcidiecéze takto upravila otvírací hodiny ve čtyřech obchodech. Jeden z nich prý ani nestojí na církevním pozemku, ale jen v bezprostřední blízkosti kostela. 

Podle analytika Lubomíra Drahovského citovaného na Sme.sk může pronajímatel v případě dlouhodobých pronájmů na Slovensku omezovat sortiment nebo otevírací hodiny. Stejný web napsal, že v zemi je více než 40 supermarketů Tesco. Většina z nich je otevřená i v neděli.

Tagy: Slovensko církev

Zdroje: ČTK