Superbouře Sandy zabila už 39 lidí! Valí se na Chicago

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO/VIDEO. Bouře Sandy si na severovýchodě USA a v Kanadě vyžádala podle agentury AP už nejméně 39 obětí. Město New York se po náporu bouře jen pomalu probouzí k životu. Jeho obyvatelé zůstanou podle starosty Michaela Bloomberga několik dalších dní bez podzemní dráhy. 

Hurikán Sandy

Hurikán Sandy,zdroj: Mediafax

Guvernér státu New York Mario Cuomo uvedl, že zde zahynulo 15 lidí. Z toho deset připadá na město New York, řekl Bloomberg. "Tato bilance se bohužel může ještě zhoršit," dodal starosta na tiskové konferenci. 

Agentura AP nicméně později uvedla, že ve státě New York přišlo o život už 17 lidí, pět v Pensylvánii a tři New Jersey. Řadu obětí způsobily padající stromy. U pobřeží Severní Karolíny přišla o život členka posádky repliky historické lodi Bounty. Minulý týden hurikán Sandy usmrtil 69 lidí v Karibiku. 

Prezident Barack Obama varoval, že bouře ještě neskončila a nese s sebou značná rizika. "Bouře míří na sever. Stále mohou být postižena některá místa," řekl Obama při návštěvě washingtonské centrály amerického Červeného kříže. "Chci proto zdůraznit, že je stále riziko záplav, stále hrozí stržené elektrické vedení a silný vítr." 


Obama zdůraznil, že vláda co nejvíce pomůže místním úřadům s nápravami škod. Pokud guvernéři zasažených států budou mít potíže při spolupráci s federální vládou, "mohou mi zavolat osobně do Bílého domu", řekl Obama

Bílý dům také oznámil, že Obama ve středu navštíví postižené oblasti státu New Jersey a s guvernérem státu Chrisem Christiem se sejde se záchranáři i občany postiženými bouří Sandy. 

Newyorský starosta Bloomberg oznámil, že metro ve velkoměstě nepojede nejméně čtyři až pět dní. Do několika tunelů metra a do některých stanic se během bouře dostala mořská voda. 

Newyorská burza nefunguje

Dnes by po městě mohly začít jezdit některé autobusové linky, řekl Bloomberg. Podle Cuoma budou dnes autobusy jezdit zadarmo. "Byla to zničující bouře, možná nejhorší, jakou jsme kdy zažili," prohlásil starosta. Dodal, že ve městě bylo 23 požárů. Nejhorší z nich v Breezy Point ve čtvrti Queens zničil 80 domů. 

Znovu jsou otevřeny tři mosty spojující Manhattan s Brooklynem. Uzavřeny zůstávají newyorské parky, školy i všechna tři velká letiště. Newyorská burza dnes nefunguje, ale otevře se ve středu. 

Město se po náporu bouře jen pomalu probouzí k životu, v ulicích jsou popadané stromy, které odklízejí hasiči. Všude je smetí, na nábřeží jsou různé naplaveniny, které přinesla velká voda. Jsou vidět i auta, která byla zatopená. 

Tvoří se dlouhé fronty

V celém jižním Manhattanu nejde elektřina a nikdo neví, jak dlouho nepůjde. Znamená to mimo jiné i to, že nejde dopravní signalizace, takže na ulicích panuje poměrně chaos. Vzhledem k tomu, že nejezdí metro ani autobusy, tak jediným způsobem dopravy jsou taxíky, o které je enormní zájem. 

Nefungují telefony, ani mobilní sítě. Jedinou možností pro lidi, jak se mezi sebou spojit, jsou telefonní automaty. Jindy je skoro nikdo nepoužívá, ale nyní se u nich tvoří dlouhé fronty.

Tagy: USA hurikán

Zdroje: ČTK