Summit G20 potvrdil rozpory světových mocností v názoru na Sýrii

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Závěrečným fotografováním dnes v ruském Petrohradě skončila oficiální část dvoudenního vrcholného setkání představitelů dvaceti hospodářsky nejmocnějších států světa. Program původně ekonomického summitu zastínila syrská krize, podle diplomatických zdrojů ovšem "otevřená debata" jen potvrdila hluboký rozpor v názorech hlavních mocností na syrský vývoj. Tábor nejmocnějších zemí světa je podle agentury DPA rozdělen.

Summit G20 v Petrohradu

Summit G20 v Petrohradu,zdroj: Getty Images

Francie ve své podpoře chystaného amerického protisyrského úderu zůstala mezi evropskými partnery osamocena, v izolaci se ocitl i sám americký prezident Barack Obama. "Přes francouzskou podporu zůstal Obama osamocen. Zdá se ale, že jeho aktuálně nejdůležitějším cílem je získat podporu Kongresu s vojenským úderem na Damašek," napsala agentura AP. Kongres, jehož stanovisko si prezident výslovně vyžádal, má o útoku na Sýrii hlasovat příští týden.

Obamův poradce Ben Rhodes novinářům v Petrohradě řekl, že Bílý dům už na spolupráci Ruska v tomto ohledu rezignoval. "Nečekali jsme ani, že by s úderem souhlasily všechny státy," řekl poradce.

Obama se dnes v Petrohradě setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který podle agentury Nová Čína šéfa Bílého domu rovněž od útoku na Sýrii odrazoval. "Politické řešení je jedinou správnou cestou k řešení syrské krize. Vojenský úder nemůže základy problému vyřešit," citovala agentura čínského prezidenta. Si podle ní očekává, že "jisté státy si své budoucí jednání dvakrát promyslí".

Podle diplomatů obeznámených s atmosférou summitu byly v Petrohradě rozhovory o syrské krizi otevřené a zevrubné. Ukázaly ale jasně, že rozpory v názorech na formu odpovědi světového společenství na vývoj v Sýrii se překonat nedaří. USA podle diplomatů fakticky rezignovaly na roli OSN, kterou podle Obamových poradců blokuje neústupný postoj Číny a Ruska.

Obama podle všeho nezanechal v Rusku příliš dobrý dojem. Místní novináře prý americký prezident pohoršil svým chováním, které si někteří vyložili jako neuctivé. Místo oficiální visačky účastníka summitu nosil na klopě americkou vlajku. Ruskou limuzínu, kterou měl od hostitelů k dispozici, nechal stát, a místo ní používal svůj obrněný Cadillac s washingtonskou poznávací značkou.

Na oficiální fotografování se Obama dostavil spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou. Podle novinářů působil uvolněně, s Putinem ale nepromluvil. Po krátké ceremonii, při níž se státníci usmívali a mávali fotografům, se dav prezidentů a premiérů rozešel. Putin s Obamou si ani vyměnili pohledy.

K petrohradskému summitu se má Obama vyslovit na tiskové konferenci v 15:50 SELČ. Ještě před ním má mít tiskovku Putin.

Tagy: útok na Sýrii summit G20

Zdroje: ČTK