Šumavský park zřídil kvůli problémům s kůrovcem telefonní linku

- Aktuality autor: red

Správa Národního parku Šumava zřídí v pondělí novou telefonní linku. Lidé jejím prostřednictvím mohou oznámit podezření na nezákonné kácení stromů napadených kůrovcem. V provozu bude během dopoledne, vždy od pondělí do středy. Číslo linky bude 388 450 800.

ČTK to dnes řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek. Linka, na jejímž vzniku se park dohodl s aktivisty, bude zatím fungovat jeden měsíc. Poté vedení správy parku vyhodnotí, jaký je o ni zájem.

"Mohou na ni volat ti, kteří si myslí, že v lesích Národního parku Šumava zjistí faktické porušení zákona, předpisů nebo zásad spojených s realizací všech opatření vedoucí k redukci kůrovcové kalamity tisíciletí na Šumavě," dodal. Zřízení linky nabídnul 15. srpna na Modravě při setkání vedení parku a starostů s ekology a aktivisty ředitel parku Jan Stráský.

Správa počítá s ochranou před nespokojenci

"Na lince bude od pondělí do středy pracovník správy parku, a to vždy od 09:00 do 12:00. Problém vyslechne, zkonzultuje ho s odbornými pracovníky parku a zavolá zpět," uvedl Stráský. Pokud bude nutné posouzení situace přímo v terénu, domluví si s volajícím schůzku na problémovém místě, kde se setkání uskuteční nejdéle do čtyř dnů od telefonátu.

Pro fungování linky si vedení parku stanovilo podmínku. "Hnutí Duha či jiní blokádisté od začátku uvádí v souvislosti s asanačním zásahem Na Ztraceném celou řadu lží a účelové zkreslených polopravd. Média po takových zprávách rády sahají a vedení parku je potom musí pracně vysvětlovat a vyvracet," řekl Pechoušek. Podle náměstka ředitele parku Jiřího Mánka se to daří. "Nicméně nás to stojí hodiny času, které bychom raději věnovali odborné práci a ne podpoře mediálního cirkusu, který ekologičtí aktivisté neustále přiživují," uvedl.

Proto osoba, která informaci podá médiím ještě dříve než došlo k vysvětlení nebo ověření přímo v lese, nebude brána správou parku jako důvěryhodná. Takovým lidem nejde o řešení problému, ale pouze o vlastní zviditelnění a mediální humbuk, dodal Pechoušek.

Tagy: Šumava aktivisté modrava

Zdroje: ČTK