Sulajmán odmítl návrh, aby převzal prezidentský úřad v Egyptě

- Aktuality autor: red

Egyptský viceprezident Umar Sulajmán jednal se zástupci opozice, mezi nimiž byli poprvé i členové dosud zakázaného islámského Muslimského bratrstva. Dohodli se na vytvoření zvláštního společného výboru právníků, kteří mají do prvního březnového týdne připravit návrh na změnu ústavy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle agentury AFP zároveň Sulajmán odmítl návrh opozice, aby převzal prezidentský úřad. Opozice je v ulicích od 25. ledna a žádá okamžité odstoupení prezidenta Husního Mubaraka. Ústavní změny by měly umožnit uspořádat demokratické prezidentské volby.

Mezi účastníky jednání byli podle agentur právníci, bohatý podnikatel Nagíb Sávíris, představitelé menších levicových skupin a přívrženci zástupce sekulárních opozičních kruhů Muhammada Baradeje. Ten se oproti předchozím zprávám osobně jednání nezúčastnil, nebyl na ně prý ani pozván.

V dohodnutém zvláštním výboru budou kromě právníků také politické osobnosti, Vládní mluvčí Magdí Radí řekl, že nový výbor připraví ústavní i legislativní změny do prvního březnového týdne. Muslimské bratrstvo označilo podle AFP závěry dnešního jednání za nedostatečné a nereagující na většinu požadavků. Bratrstvo trvá na odstoupení Mubaraka, na rozpuštění parlamentu, potrestání těch, kdo nesou odpovědnost za násilnosti při demonstracích v uplynulých dvou týdnech, a na záruce práva na protesty.

Bratrstvo přijalo nabídku k dialogu

Někteří členové opozice vyjadřují překvapení nad tím, že bratrstvo přijalo nabídku k dialogu, a považují to za slabost. Původně to hnutí odmítalo, dokud bude Mubarak u moci.

Nositel Nobelovy ceny za mír a bývalý vysoký diplomat OSN Baradej, který hovoří jménem skupin sdružujících mládež, řekl, že tato část Egypťanů bude považovat za krok zpět, jestliže USA budou chtít, aby Egypt v přechodném období vedl Mubarak nebo Sulajmán.

Baradej také kritizoval, že víkendové rozhovory vedli lidé, kteří řídili zemi posledních 30 let a kteří už nejsou věrohodní. Jednání podle něj nešlo vstříc požadavkům lidí, kteří demonstrují v ulicích za odchod Mubaraka. Vyzval podle AFP k vytvoření tříčlenné prezidentské rady, ve které by byla zastoupena armáda a která by byla v čele přechodné vlády.

Na káhirském náměstí Osvobození byly tisíce lidí

Konala se tam modlitba za oběti protestů a armáda posílila své jednotky. Po 13 dnech se znovu otevřely banky a obchody.Vláda vyzvala lidi, aby se vrátili do práce. Je to zejména mládež, která trvá na Mubarakově okamžitém odchodu. Ostatní si myslí, že by měl Mubarak zůstat jen figurou a prakticky by měl zemi po přechodné období řídit Sulajmán. V tomto případě je ale překážkou 82. článek ústavy, který říká, že převezme-li úřad viceprezident, pak nesmí požadovat ústavní změnu. Ta je ale nezbytná, aby se příští prezidentské volby, plánované na září, mohly konat podle nového zákona.

Muslimské bratrstvo navrhuje, aby byl uplatněn jiný článek. Jelikož parlament vlastně od zahájení protestů nepracuje, měl by se nejvyššího úřadu ujmout předseda ústavního soudu. Ten pak vypíše předčasné parlamentní volby a nový parlament pak může změnit sporné články ústavy týkající se prezidenta.

Tagy: Egypt nepokoje

Zdroje: ČTK