Súdánská křesťanka, kterou čeká poprava, porodila ve vězení

- Aktuality autor: Alina Holušová

Křesťanka, kterou v Súdánu odsoudili k trestu smrti i přes její těhotenství, v úterý porodila ve vězení. Oběsí ji až za dva roky. Výkon trestu byl odložen, aby se mohla postarat o svou holčičku.  

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Soud dospěl k rozsudku nad sedmadvacetiletou Meriam Ishagovou 15. května. Dostala možnost vrátit se k islámu, ale odmítla to. Usmrcena má být oběšením.

Dle listu žena porodila své druhé dítě ve vězeňské nemocnici. "Neodvezli ji ani do nemocnice, musela porodit na vězeňské klinice," sdělil její právník. Na zprávu o porodu čekal před věznicí s manželem odsouzené. "Matce i dítěti se daří dobře, je kruté ocitnout se v takové situaci," sdělil agentuře AFP západní diplomat v Chartúmu.

Žena se narodila v rodině muslimského otce. Na svou obhajobu prohlásila, že byla svou matkou vychována jako ortodoxní křesťanka, protože její otec s nimi údajně nežil. Zatčena byla již v srpnu 2013 za smilstvo, letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Od února je s ní v cele její první dítě - dvacetiměsíční syn. Její muž Daniel Wani je invalida a potřebuje invalidní křeslo. Nedávno řekl, že je jeho žena v cele připoutána za kotníky.

Počítá se s tím, že se žena o dceru bude moci starat po dva roky, než bude rozsudek vykonán.

Velvyslanectví západních zemí a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali, pod petici žádající jeho zrušení se podepsalo už 660 tisíc lidí. Súdán ale ochránce lidských práv na své území nepouští od roku 2005. Právníci ženy podali ve čtvrtek odvolání k odvolacímu soudu, pokud tam neuspějí, chtějí se obrátit na nejvyšší soud a dále pak na soud ústavní.

Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

Tagy: vězení Porod poprava oběšení Súdán konverze křesťanka

Zdroje: ČTK