Studentům Masarykovy univerzity vrátili poplatky na původní vyšší sumu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Poplatky za prodloužené studium na Masarykově univerzitě se od příštího akademického roku vrátí na výši, kterou měly před loňským zásahem Nejvyššího správního soudu (NSS). "Věční studenti" tak znovu sáhnou hlouběji do kapes. Nyní jsou poplatky na zákonném minimu, za půl roku se platí 3999 korun. Od září částka opět stoupne na 15 000 až 24 000 korun, zjistila ČTK z předpisu na webu školy. 

Podle zákona musí poplatek za prodlouženou dobu studia platit každý student, který překročí standardní dobu v daném programu o více než jeden rok. NSS loni v červenci průlomově rozhodl, že konkrétní výši poplatku nesmí určovat děkani fakult, ale musí přímo vyplývat ze statutu vysoké škol

Statut Masarykovy univerzity ovšem vymezoval pouze minimální a maximální výši, což podle soudu není dostačující. Škola v první reakci na verdikt musela snížit sazby na zákonné minimum. Představitelé školy to však nepovažovali za trvalé řešení. Poplatky by chyběly ve stipendijních fondech. 

Akademický senát proto v prosinci rozhodl o změně statutu. Upravenou verzi v lednu registrovalo ministerstvo školství. Poplatky se liší podle fakult. Nejvíce peněz, 24 000 korun, vydají studenti fakulty informatiky. Nejnižší částku, 15 000 korun, zaplatí jejich kolegové z právnické, přírodovědecké, filozofické, pedagogické a ekonomicko-správní fakulty. 

Tagy: Brno poplatky Masarykova univerzita

Zdroje: ČTK