Studentská iniciativa zorganizovala protest proti nejmenování Putny profesorem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 5. 2013 19:39) - Aktuality autor: Michal Polák

Studentská iniciativa vyzvala v otevřeném dopise kandidáty na profesuru, aby nepřijímali od prezidenta titul, dokud se nevyřeší spor ohledně jmenování akademika Martina C. Putny. Prezident Miloš Zeman jej odmítl jmenovat, aniž sdělil důvody. Na Putnovu podporu je na čtvrtek svolán protest před Hrad, organizátor a předseda Strany zelených Ondřej Liška řekl, že očekávají až 2000 účastníků. Už dnes protestovali studenti Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy před budovou školy v Jinonicích. Zeman na protesty reagoval slovy, že demonstrovat může každý. 

Martin C. Putna

Martin C. Putna,zdroj: usvitvcechach.cz

Krok prezidenta kritizovali kromě akademiků také představitelé ODS, TOP 09, ČSSD i LIDEM. 

"Situace, kdy prezident republiky bezprecedentně odmítne jmenovat kandidáta, který prošel náročným profesorským řízením a byl vědeckou radou Univerzity Karlovy v Praze navržen ke jmenování profesorem, si podle našeho názoru žádá důkladné vysvětlení," uvádí Iniciativa Za svobodné vysoké školy ve svém otevřeném dopise. Od dnešního rána se pod něj podepsalo na 150 lidí. 

Prezident Zeman dnes podotkl, že demonstrovat má právo každý a on sám byl účastníkem demonstrace 17. listopadu 1989, která odstartovala konec komunistického režimu v Československu. "Od té doby si myslím, že právo na demonstrace je nedělitelné a že ho má každý. I když, a právě proto, že nesouhlasí s mými názory," řekl. 

Nepřebírejte tituly dokud Zeman nezmění názor

"Obracíme se na ty z vás, kteří jste prošli řádným profesorským řízením, s výzvou, abyste ve svém zájmu a v zájmu zachování akademických svobod nepřijímali titul z rukou prezidenta republiky, dokud svůj postoj vůči Martinu C. Putnovi nepřehodnotí nebo uspokojivě nevysvětlí," vyzvala iniciativa. Stála například za loňskými masivními protesty studentů proti reformě vysokých škol. Připojí se prý i ke čtvrtečnímu protestu, stejně jako například iniciativa Inventura demokracie. 

Jmenování profesorů je naplánováno na 11. června. Kvůli nejmenování Putny se má s prezidentem ve středu sejít rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, na jehož škole Putna působí. Mluvčí univerzity Václav Hájek uvedl, že schůzka se uskuteční na Hradě ve středu v 17:30. "Rektor UK Václav Hampl přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana - tlumočenou prostřednicvím Kanceláře prezidenta republiky - k osobnímu setkání ve věci profesorského řízení doc. Martina C. Putny," uvedl dnes mluvčí školy. 

Jmenování profesorů je plně v pravomoci prezidenta, činí tak ale na návrh vědeckých rad. 

Historicky první případ

Pokud by tomu tak skutečně bylo a pan prezident by jmenování nakonec nepodepsal, jednalo by se o historicky první případ a bylo by nutné hledat řešení," uvedl mluvčí ministerstva školství Marek Zeman

"Považujeme za nepřijatelné, aby prezident odmítl udělit akademickou hodnost Martinu Putnovi kvůli jeho občanským postojům, jak tomu nasvědčují všechny dosud známé informace. Mnozí z nás navíc v postupu prezidenta Zemana vidí pokračování pokusů o to osvojit si více pravomocí, než prezidentovi dosud náleželo, a to na úkor ostatních ústavních institucí i vysokých škol," vysvětlil Liška, proč svolal čtvrteční protest na Hradčanské náměstí. Protesty se prý budou konat snad i v dalších městech. 

Akci prý podporuje například senátorka Eliška Wagnerová (za SZ), vystoupit má také někdejší rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška nebo pořadatel průvodu sexuálních menšin Prague Pride Czeslaw Walek. Spekuluje se totiž o tom, že právě Putnova účast v tomto průvodu a jeho další aktivity týkající se homosexuality jsou důvodem, proč mu hlava státu nechce udělit nejvyšší akademickou hodnost.

Tagy: homosexualita studenti protest jmenování profesorů

Zdroje: ČTK