Studenti se nevzdávají: Dobeše přesvědčíme, aby reformu VŠ stáhnul

- Aktuality autor: Michal Polák

Studenti chtějí přesvědčit ministra školství, aby reformu vysokých škol přepracoval a nešel s návrhem na vládu. Zástupci Studentské komory Rady vysokých škol dnes novinářům řekli, že se s ministrem Josefem Dobešem (VV) domluvili na jednání začátkem března.

Kritikům by nestačilo ani případné "změkčení" školného, které Dobeš zmínil minulý týden. Od 27. února se na školách po celé ČR koná Noc univerzit, kterou chtějí školy protestovat proti plánovaným reformám.

"Ještě se sejdeme (s ministrem) na začátku března...a ještě předtím, než ty věcné záměry budou předloženy vládě k projednání. A my tedy očekáváme, že ministerstvo školství přijde na to jednání s tím, že tedy se pobavíme o tom, jaká významná rizika ty věcné záměry mají, a že tedy ministerstvo školství se nám nakonec podaří přesvědčit o tom, aby skutečně ještě ty věcné záměry nebyly schvalovány, ale byly vráceny k další práci," řekl novinářům předseda studentské komory Miroslav Jašurek.

Čtěte dále: Proti reformě VŠ bojuje nová iniciativa, má podporu osobností

Návrh dvou reformních zákonů odmítly také Česká konference rektorů, Rada vysokých škol a akademické senáty většiny univerzit. Proti reformě bojuje také nová Iniciativa za svobodné vysoké školy, kterou podpořila řada osobností veřejného života. Kromě omezení akademických svobod se odpůrci reforem bojí také zavedení školného. Dobeš se ale nechal slyšet, že by například studenti mohli platit jen zápisné a školné by hradili pouze při překročení běžné délky studia.

"Za překročení stanovené doby studia se dnes už platí," upozornil ale Jašurek. "Ty problémy, které má české vysoké školství a které by bylo rozumnou reformou skutečně vhodné řešit, tak ty opravdu nespočívají v tom, jestli studující za své řádné studium na veřejných vysokých školách něco platí nebo neplatí," myslí si.

Reformy se projednají v březnu

Pokud jednání selžou, kabinet by měl návrh reformy projednat v březnu. Poslední únorový týden přitom bude na většině univerzit protestní. Studenti chtějí pozvat zájemce na fakulty a ukázat jim nezbytnost své práce, která je podle nich reformami ohrožena. Do protestů se v nějaké formě zapojí školy z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Liberce, Opavy, Českých Budějovic a Jihlavy.

Reformy se připravují několik let, kvůli protestům akademické obce byly pokaždé odloženy. Kromě školného se v nich počítá také se změnami pravomocí akademických orgánů a akreditační komise. Nově by se také školy měly orientovat buď na výzkum, vzdělávání nebo praktické uplatnění absolventů.

Tagy: studenti dobes reforma školné

Zdroje: ČTK