Studenti jihočeských škol a univerzit vstoupili do stávky

- Aktuality autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. Několik středních jihočeských škol a Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity dnes dopoledne hodinu stávkovaly. Studenti tím vyjádřili protest proti tomu, že školství v kraji vede radní za KSČM. Stávku vyhlásilo třeboňské gymnázium a postupně se k němu připojily střední školy v Českých Budějovicích, Soběslavi, Jindřichově Hradci, Kaplici, Táboru, Prachaticích, Písku a Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity. 

KSČM a ČSSD.

KSČM a ČSSD.,zdroj: Mediafax

"Nechceme, aby zástupce totalitní strany navrhovala odvolávání ředitelů škol v kraji. A hlavně protestujeme proti koalici ČSSD a KSČM," uvedl v téměř zaplněné aule třeboňského gymnázia vůdce tamních studentů Dominik Hořejší. 

Podle něj dnešní stávka není poslední akcí, v níž se on a jeho vrstevníci kategoricky vymezují proti spoluúčasti KSČM na správě kraje. "Chceme v příštím týdnu opět v Českých Budějovicích na náměstí uspořádat protestní shromáždění. Zatím datum i přesný program připravujeme," řekl novinářům Hořejší. Podle něj by se shromáždění mělo uskutečnit ve čtvrtek 29. listopadu, případně v sobotu 1. prosince. Bylo by druhou akcí tohoto druhu. Studenti třeboňského gymnázia už protestní shromáždění uspořádali v sobotu 17. listopadu. "Bude to další krok, kterým vyjadřujeme jasný nesouhlas s koalicí ČSSD s nedemokratickou KSČM," řekl Hořejší. 

Petice měla velkou odezvu

Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD, která vytvořila koalici s KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství Vítězslavu Baborovou (KSČM), což vyvolává v kraji už několik dní emoce. Před zvolením Baborové učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Petici k dnešku podepsalo přes 9000 lidí. Studenti třeboňského gymnázia minulé pondělí vstoupili do stávkové pohotovosti a postupně je podpořily další školy včetně Jihočeské univerzity. 

"Takhle ohromnou odezvu petice jsem neočekával. Člověk může snít o tom, že se něco takového rozběhne, ale i ty nejdivočejší sny jsou v tom dobrém smyslu překonány tím, co se děje. Rozpoutali jsme debatu na téma, jak velké nebezpečí komunisté nebo jiní extremisté představují," řekl dnes autor petice Rosocha. 

Nevoli jihočeských studentů podpořilo například i vedení literárního PEN klubu. Jménem předsedy Jiřího Dědečka vyzvalo jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu, aby znovu zvážil obsazení místa radní pro školství.

Tagy: stávka ČSSD komunismus studenti KSČM

Zdroje: ČTK