Střevní nákaza: Desítky lidí jsou v kritickém stavu, přibyla oběť

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Německu je aktuálně nejméně 30 lidí v kritickém stavu po nákaze nebezpečnou střevní bakterií. Lékaři proto počítají s dalšími úmrtími. Dosud infekci v Německu podlehlo 11 osob, u dalších více než 1200 byla infekce prokázána, nebo na ni mají zdravotníci podezření.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Ztratíme další lidi," prohlásil bez obalu šéf hamburské univerzitní kliniky Jörg Debatin. Na jejím oddělení intenzivní péče v současnosti leží čtyři děti a čtrnáct dospělých s nákazou bakterie zvané enterohemoragická Escherichia coli (EHEC). 

Ta způsobuje takzvaný hemolyticko-uremický syndrom (HUS), při němž pacientům selhávají ledviny a trpí chudokrevností. S tímto syndromem leží nyní v německých nemocnicích podle agentury DPA třicet lidí, kterým přestaly úplně fungovat ledviny a nacházejí se v kritickém stavu. I kdyby se vyléčili, hrozí jim trvalé poškození ledvin a nervové soustavy. 

Varování před panikou

Nákaze v neděli podlehla jednadevadesátiletá žena ze západu Německa, která tak zvýšila statistiku obětí ve Spolkové republice na 11. Nemoc se v posledních dnech objevila také v Británii, Švédsku, Dánsku nebo Nizozemsku. Tam si ale zatím žádné lidské ztráty nevyžádala. 

Navzdory jejímu šíření a upozornění zdravotníků, že vrchol této epidemie ještě nenastal, varují němečtí experti před panikou. Podle viceprezidenta Spolkové lékařské komory Franka-Ulricha Montgomeryho je situace zvládnutelná, pokud budou lidé dodržovat hygienická pravidla a na čas se zřeknou syrových rajčat, listového salátu a salátových okurek, před jejichž konzumací odborníci už dříve varovali. 

Jako možný zdroj nákazy totiž Němci odhalili salátové okurky ze Španělska. Nevylučují ale, že se může šířit i jinými druhy zeleniny. Více než stovka potenciálně nebezpečných španělských okurek se dostala do prodeje také v Česku, objeveny byly rovněž v rakouských obchodech. 

Kontroly v celé Evropě

Na Slovensku se zatím onemocnění lidí na nebezpečnou střevní zákazu nevyskytlo. Úřady zkontrolovaly téměř 425 tun zeleniny a ovoce ze Španělska, na pultech prodejen však kontaminované zboží nenašly. Inspektoři prověřují nejen produkty v obchodech, ale také sklady, v nichž nakupují například prodejci na tržištích. "Kontroly původu se nezaměřily pouze na okurky, ale také na salát, rajčata, papriky a jiné druhy zeleniny a ovoce," uvedlo slovenské ministerstvo zemědělství. 

Ani maďarské úřady zatím nenašly důkazy o kontaminované zelenině v zemi. Podle dnešní zprávy maďarského ministerstva zemědělství zkontrolovaly všechny produkty pocházející ze Španělska.

Tagy: Německo oběti panika nákaza

Zdroje: ČTK