Střety v severozápadní Sýrii mají desítky obětí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Se stovkami ozbrojenců se v pondělí střetly syrské bezpečnostní oddíly v severozápadní Sýrii. Podle agenturních informací, které se opírají o sdělení státní televizní stanice, bylo při střetech zabito 120 lidí. Jsou mezi nimi policisté i vojáci.

Agentura AP napsala, že s governorátem Idlib bylo přerušeno telefonní spojení. Získat nezávislé informace, respektive potvrzení informací státní televize je fakticky nemožné, jelikož novináři nemají do oblasti přístup povolen. 

Příslušníci bezpečnostních sil se střetli se stovkami ozbrojenců, kteří zablokovali několik čtvrtí ve městě Džisr aš-Šughúr. Blokádu jedné z nich dokázali zlikvidovat, boje se ale odehrávají v dalších částech. 

Zohavená těla naházena do řeky

Státní televizní stanice sdělila, že bezpečnostní oddíly byly do města vyslány na výzvu civilních obyvatel, které ozbrojenci terorizovali. Podle televize jsou útočníci vyzbrojeni střelnými zbraněmi a granáty a používají civilní obyvatelstvo jako lidské štíty. Propaganda státních médií jede v posledních dnech na plné obrátky.

Dvacet příslušníků vládních sil bylo zabito hned na začátku střetů při nečekaném přepadení. Dalších osm mrtvých jsou strážci z budovy pošty, v níž útočníci vyhodili do povětří plynové potrubí. A následné boje stály život dalších 20 členů bezpečnostních sil. 

Při útoku na bezpečnostní stanoviště ozbrojenci zabili 37 osob, sdělila televize. Uvedla, že některá těla byla následně zohavena a některá vhozena do řeky Orontes. Údajně také bylo podpáleno několik vládních budov. 

Aktivista: Protesty byly klidné

Aktivista pro lidská práva Mustafá Ussu oficiální údaje zpochybnil s tím, že protesty byly klidné a účastnili se jich neozbrojení obyvatelé. 

Už od soboty se vojáci snažili v oblasti uklidnit demonstrující obyvatelstvo. Při armádních zátazích bylo podle aktivistů za lidská práva zabito 42 civilistů a přes 200 jich bylo zraněno. Někteří ze zraněných byli ošetřeni v sousedním Turecku. 

Represivní operace ozbrojených sil proti hnutí obyvatel Sýrie požadujících konec režimu prezidenta Bašára Asada si vyžádaly dle ochránců lidských práv od března přes 1200 lidských životů.

Tagy: Sýrie boje přestřelky

Zdroje: ČTK