Středočeská policistka čelí stíhání kvůli telefonním výpisům

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Jedna ze středočeských policistek čelí stíhání kvůli nezákonnému získávání telefonních výpisů. Údajně si nelegálně opatřovala výpisy hovorů lidí z prostředí pražských podnikatelů. Koncem února byla zadržena a obviněna ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Žena je vyšetřována na svobodě, sdělila dnes mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová. Ve stejný den byl kvůli stejnému činu zadržen i varnsdorfský policista Marian Hudec a bývalý policista Michal Kondla. Zda spolu případy souvisí, však Sandorová nepotvrdila.

Podle Sandorové jde o kriminalistku sloužící na územním odboru Praha venkov - západ. Mluvčí středočeské policie Soňa Budská řekla, že krajské ředitelství dnes od inspekce dostalo příslušné usnesení. Zda policistka setrvá ve služebním poměru, nebo jí bude ukončen, rozhodne krajský policejní ředitel Václav Kučera, až se s usnesením seznámí. Dnes je podle Budské na pracovní poradě mimo Středočeský kraj.

Policistka není jediná stíhaná v podobných souvislostech

Generální inspekce bezpečnostních sborů podobně stíhá policistu z Varnsdorfu na Děčínsku. Podezírá ho, že si nelegálně opatřoval výpisy telefonních hovorů významných osobností veřejného života, například předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského či nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause. Společně s jeho bývalým kolegou byl stejně jako středočeská policistka zadržen 29. února, oba jsou také vyšetřovaní na svobodě.

Hudec pracuje u cizinecké policie ve Varsndorfu, spolu s ním byl zadržený i bývalý policista Kondla. Oběma mužům už v únoru Okresní soud v České Lípě udělil za stejný trestný čin dvouletou podmínku. Hudec podle soudu získal a zneužil výpis telefonických hovorů ženy, kterou manžel podezříval z nevěry. K tomu se výpis podle soudu dostal prostřednictvím Kondly. Rozsudek zatím není pravomocný.

Tagy: obvinění stíhání

Zdroje: ČTK