Středočeská ODS tlačí Nečase k menšinové vládě s TOP 09

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Středočeská organizace ODS v pondělí vyzvala předsedu strany a premiéra Petra Nečase, aby jednal s TOP 09 o menšinové vládě bez Věcí veřejných. Plyne to z usnesení její regionální rady. Té se nelíbí skandály VV.

Skandály nejmenší vlády strany podle názoru středočeských občanských demokratů diskreditují vládu, ale i důvěru občanů v demokracii a reformu veřejných financí. 

Organizace občanských demokratů ve středních Čechách se tak dostala do otevřeného střetu se stranickým vedením. Výkonná rada ODS v úterý totiž Nečasův postup ve svém usnesení plně podpořila a zdůraznila, že prioritou je dokončení práce na reformách, které vláda připravuje. 

"Je zvláštní, že s tímto postojem dnes na výkonné radě nevystoupil žádný z představitelů středočeské organizace," reagoval na usnesení regionu předseda strany. Zdůraznil, že všichni zástupci středních Čech, kteří se jednání širšího vedení ODS zúčastnili, podpořili dosavadní postup při koaličních vyjednáváních.

Středočeská ODS děkuje Tluchořovi

O situaci ve vládě by v sobotu večer měli jednat vyjednávači trojice vládních stran. VV dávají najevo, že budou žádat i diskusi o personálních otázkách, ODS zdůraznila, že prioritou je nalezení shody na reformách. 

ODS ve středních Čechách také poděkovala Petru Tluchořovi nejen za jeho práci v čele poslaneckého klubu občanských demokratů, ale zejména "za důslednou obhajobu zájmů ODS v rámci koaličních jednání".

Tluchoř poslal vedení ODS dopis, ve kterém vysvětloval, proč by ODS už neměla s Věcmi veřejnými ve vládě spolupracovat. Podle serveru Aktuálně.cz VV označil za "pseudomoralistickou a pokryteckou sektu". 

Náznak rebelie proti Nečasovi

Nečas, který prosadil Tluchořův odchod z vedení poslaneckého klubu, po jednání výkonné rady ODS s jeho názorem nesouhlasil. "Každý z členů ODS, poslanců ODS má právo vyjádřit svůj názor," uvedl Nečas. Dodal, že při dubnových jednáních o rekonstrukci vlády se Tluchoř "jednoznačně ztotožnil" s projektem vlády za účasti VV. 

Středočeská oblastní rada ve svém usnesení také vyzvala "k otevřené demokratické vnitrostranické diskusi o zásadních otázkách směřování ODS", vyjádření odlišného názoru by podle ní nemělo být důvodem k vyslovování nedůvěry.

Šéf ODS ve středních Čechách Petr Bendl by měl také s Nečasem začít jednat o postavení této stranické organizace v rámci vlády i sněmovny, které by "reflektovalo volební výsledek regionu v parlamentních volbách".

Tagy: ODS vv skandály

Zdroje: ČTK