Středočeská ODS chce obnovit zrušené autobusy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Středočeská ODS v pátek navrhne krajskému zastupitelstvu obnovení zrušených autobusových spojů v regionu. Ke snížení příspěvku na dopravní obslužnost, které vedení kraje vysvětlilo krácením peněz od vlády, podle ODS není důvod.

Řekli to šéf středočeských občanských demokratů Petr Bendl a předseda zastupitelského klubu ODS Ladislav Kutík. Hejtman David Rath (ČSSD) jejich výhrady odmítl. 

ODS tvrdí, že rušení autobusových spojů je drastické a chaotické, nepředcházela mu prý žádná analýza. Klub údajně také neobdržel k tomuto rozhodnutí žádné podklady. Přitom podle zákona o krajích rozhoduje o dopravní obslužnosti zastupitelstvo. Všechny dosavadní kroky jsou tak podle občanských demokratů mimo zákon. 

Rath: Petr Bendl nám nějak hloupne

"Já mám pocit, že Petr Bendl nám nějak hloupne. Nevím, jestli to neustálé hraní na kytaru a trampování ho nějak ovlivnilo, protože zapomněl, že rozsah (dopravy) schválilo zastupitelstvo tím, že schválilo rozpočet na letošní rok," reagoval Rath. "V tom rozpočtu je bohužel nižší částka, protože jsme dostali méně peněz ze státního rozpočtu. Čili jsme mohli dát na dotaci pro autobusy méně peněz," dodal. 

Krácení peněz na autobusy ve středních Čechách postihlo 7,5 procenta spojů. První vlna rušení spojů přišla 1. února, další omezení platí od neděle. Hejtmanství změny zdůvodnilo vládními škrty. Podle Kutíka je ale peněz na dopravu dost.

Zdražilo se totiž jízdné, navíc 100 milionů korun by se podle něj dalo ušetřit zrušením žákovského jízdného zdarma. Podivil se i tomu, že 50 milionů bylo přesunutu na vlakovou dopravu, tím jsou podle něj zvýhodňovány obce, které mají přístup k železnici. 

Vznik železničních zastávek v Rathově bydlišti? Věc Českých drah

Kutík v této souvislosti poukázal na to, že se připravuje vznik dalších dvou železničních zastávek v Hostivici u Prahy, kde má Rath bydliště. Hostivice tak bude mít celkem čtyři zastávky, bude se tedy zřejmě řadit mezi velkoměsta, poznamenal s ironií Kutík.

"Hostivice je nepochybně velkoměsto, o tom snad nikdo nepochybuje," kontroval s nadsázkou Rath. Nejde však podle něj o aktivitu Středočeského kraje, ale provozovatele vlakové dopravy. "My nejsme ani majitelé, ani zřizovatelé nádraží, kolejí, vlaků, to je věc Českých drah," namítl.

Paranoia ODS

Poznamenal, že on osobně prý v Hostivici prosazuje jiné projekty, například vznik gymnázia nebo základní a mateřské školy. "O zastávkách debatovat neumím, protože to je věc železnice, a pan Kutík tady projevuje paranoiu ODS, že všechno, co se děje v Hostivici, organizuji já. Musím je ubezpečit, že neorganizuji zdaleka všechno, co se tam děje," dodal. 

S rušením autobusových spojů nesouhlasí řada starostů. Představitelé hnutí Starostové a nezávislí a TOP 09 už v regionu uspořádali protestní petici, kterou podpořilo přes 15 tisíc lidí. Zástupci obcí z Mladoboleslavska a Slánska dokonce zvažují to, že podají na kraj žalobu. Podle hejtmanství k tomu ale není žádný zákonný důvod.

Tagy: Vláda autobusy hejtman kraje ruseni

Zdroje: ČTK