Střední školy dostanou 1,8 miliardy korun na modernizaci učeben

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ministerstvo školství rozdělí až 1,8 miliardy korun z EU na modernizaci přírodovědných a technických učeben středních škol. Peníze mají posloužit i k výuce jazyků nebo spolupráci škol se zaměstnavateli. Sdělil to dnes mluvčí ministerstva Hynek Jordán. O peníze mohou kraje žádat do května, výzva se netýká pražských škol. Podmínkou zahájení projektů ovšem bude spolupráce se základními školami.

Prázdná učebna (ilustrační foto)

Prázdná učebna (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

"Naším cílem je vzbudit zájem žáků středních a základních škol o přírodovědné a technické obory," uvedl ministr školství Petr Fiala. Podpora zmíněných oborů patří mezi kroky ke zkvalitnění českého školství, které Fiala představil s premiérem Petrem Nečasem (ODS) na začátku února. Chtějí kromě toho také například snížit byrokracii ve školách a změnit systém financování. 

Kromě modernějších učeben mají evropské dotace posloužit k navázání spolupráce škol se zaměstnavateli, včetně zahraničních. "Vzniknou i takzvané otevřené dílny, které umožní pracovní vyučování žáků základních škol. Žáci tak získají konkrétní představu o technickém nebo přírodovědném oboru formou osobní zkušenosti," sdělil Jordán. Podpora je určena rovněž pro výuku cizích jazyků nebo vyučování v cizích jazycích. 

Termín za dva měsíce

Žádosti o dotace na přírodovědu a techniku budou moci zájemci podávat do 3. května. O peníze mohou zažádat kraje, které určí, kam peníze pošlou. "Finanční podpora pokryje 100 procent výdajů, takže není nutné žádné spolufinancování ze strany žadatelů," doplnil náměstek ministra pro evropské záležitosti Michal Zaorálek. 

Peníze do škol poputují z problematického Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Ministerstvo školství v lednu oznámilo, že v tomto roce musí z programu rozdělit ještě tři miliardy korun, ale kvůli skluzu v čerpání už stejně přijde až o pět miliard. Na každý rok je totiž stanoven minimální limit čerpání, podle ministerstva se však letos limit nestihne naplnit, a Česko tak nemůže vyčerpat až pět miliard korun. 

Program měl zpoždění od začátku, problémy prý ale vznikly půlročním pozastavením celé administrace evropských projektů po nástupu bývalého ministra Josefa Dobeše. Před rokem byla navíc ministerstvu kvůli chybám v čerpání pozastavena část dotace ve výši 1,2 miliardy korun.

Tagy: střední školy rozvoj školství

Zdroje: ČTK