Střední Amerika je ze všech světových regionů nejvíc postižena násilím

- Aktuality autor: Jan Pastor

Střední Amerika je nejvíce postižena násilím ze všech světových regionů. V letech 2004 až 2009 zde bylo průměrně zavražděno 29 lidí na 100 tisíc obyvatel, uvádí dnes zveřejněná zpráva Ženevské deklarace o ozbrojeném násilí a rozvoji, z níž citovala agentura AFP.

Za nejnásilnější zemi světa zpráva označuje Salvador, kde bylo v uvedeném období 62 násilných úmrtí na 100 tisíc obyvatel.

Druhým nejhorším regionem byla podle Ženevské deklarace jižní Afrika, kde je míra vražd 27,4 na 100 tis. obyvatel. Následovaly karibské ostrovy, kde bylo průměrně zabito 22,4 lidí na 100 tis. obyvatel. Na opačném konci žebříčku byly západní, jižní a severní Evropa, přičemž v žádném z těchto regionů nepřekročila míra násilných úmrtí pět lidí na 100 tis. obyvatel.

Po Salvadoru následoval Irák

Z jednotlivých zemí následoval po Salvadoru Irák, kde v uvedeném období zuřily násilnosti po americké invazi, která svrhla režim Saddáma Husajna. V Iráku v letech 2004 až 2009 násilně zemřelo průměrně 59,4 člověka na 100 tis. obyvatel.

Celkem ve 14 zemích byla míra násilných úmrtí vyšší než 30 osob na 100 tis. obyvatel. Podle AFP ale mezi nimi překvapivě není Mexiko, odkud jsou hlášeny tisíce zabitých v důsledku války drogových gangů. Podle Ženevské deklarace patří Mexiku až 51. příčka s 12 násilnými úmrtími na 100 tis. obyvatel, což je srovnatelná hodnota s Kazachstánem či s africkým Togem.

Ročně zemře násilnou smrtí 526 tis. lidí

Zpráva rovněž uvádí, že ročně zemře násilnou smrtí na celém světě 526 tis. lidí. Z toho jen 55 tis. připadá na přímé bojové operace nebo na teroristické útoky. Ostatní jsou oběti vražd či neúmyslného zabití, nebo zemřou při policejním zásahu.

Ženevská deklarace o ozbrojeném násilí a rozvoji vznikla v roce 2006 z iniciativy diplomatů při OSN. Jejími signatáři je přes 100 zemí z celého světa, včetně 21 států Evropské unie. Česko se k deklaraci zatím nepřipojilo.

Zdroje: ČTK