Strauss-Kahna vyjdou podmínky propuštění na miliony měsíčně

- Aktuality autor: red

Bezpečnostní opatření, kterými podmínil americký soud propuštění Dominiqua Strausse-Kahna, přijdou tohoto francouzského politika obviněného ze sexuálního napadení na 200.000 dolarů (3,4 milionu korun) měsíčně, uvedla dnes agentura Reuters.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Strauss-Kahn má dnes opustit vězení po splnění všech podmínek propuštění.

Newyorský soud ve čtvrtek rozhodl propustit obviněného z vězení na kauci milion dolarů. Nařídil také, že Strauss-Kahn musí zůstat v domácím vězení v New Yorku, kde bude pod neustálou kontrolou pomocí videa, elektronického náramku a policejní stráže, a to na jeho náklady.

Má se také zaručit částkou pěti milionů dolarů, které propadnou americkým úřadům v případě, že by utekl z USA, jak se obává žaloba. Advokát dvaašedesátiletého Strausse-Kahna ujistil, že majetek jeho klienta umožňuje tyto finanční požadavky splnit.

Soudní stání bude v červnu

Podle agentury AFP tak advokát narážel především na byt ve Washingtonu, který je napsán na jeho ženu Anne Sinclairovou a který má hodnotu kolem čtyř milionů dolarů. Manželka, která je známá francouzská novinářka a původem Američanka, již podle Reuters pronajala v New Yorku byt, kde bude s manželem po jeho očekávaném propuštění bydlet.

Strauss-Kahn, který do minulého týdne patřil jako šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) k nejmocnějším lidem planety a byl favoritem příštích prezidentských voleb ve Francii, byl zatčen v sobotu krátce před odletem z New Yorku do Paříže. Stalo se tak na základě tvrzení dvaatřicetileté pokojské newyorského hotelu, kde bydlel, že ji napadl a nutil k sexu. Z čela MMF odstoupil uprostřed týdne dopisem, který poslal z newyorského vězení.

Po propuštění Strausse-Kahna do domácího vězení bude další významnou etapou případu soudní stání 6. června, kde oficiálně sdělí, zda se cítí vinen či nevinen. Dosud vinu rezolutně odmítá. Očekávaný následný proces bude trvat měsíce. Politikovi z řad francouzské levice hrozí desítky let vězení.

Tagy: vazba MMF

Zdroje: ČTK