Stráský používá na Šumavě bez povolení chemii a jedy. Ohrožuje přírodu?

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský začal podle ekologického Hnutí Duha používat v lesích proti kůrovci chemii, ačkoliv k tomu nemá povolení. Hlídky ekologů zjistily podél lesních cest rozmístěné stovky otrávených lapáků a trojnožek.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Organizace proto podala podnět k vyšetřování České inspekci životního prostředí, sdělil Jan Bláha z Hnutí Duha. Vedení parku odjelo do sousedního Německa. Mluvčí parku se odmítla ke zprávě vyjádřit. Lesníci parku informace ekologů potvrdili.

Speciální výjimka, aby nemuseli dodržovat zákon

Stráský usiluje o to, aby získal speciální výjimku, která mu umožní v parku nedodržovat zákon a použít pesticidy, uvedlo v tiskové zprávě Hnutí Duha. Státní správa opakovaně řeší jeho žádost a letos už podruhé zahájila správní řízení, jehož je Hnutí Duha účastníkem. Zatím však výjimka udělena nebyla. Ředitel tedy evidentně vážně a vědomě porušil zákon o ochraně přírody a krajiny, napsali ekologové. 

"Výjimku nemáme, ale požádali jsme o ni. Vzhledem k tomu, že ve správním řízení k tomu probíhají nějaké lhůty, které jsou poměrně dlouhé, tak nám ještě nebyla vydaná, čeká se," řekl  jeden z lesníků. Kůrovec podle něj ale nepočká, rojení začíná, takže obranná opatření museli umístit "pro odvrácení hrozící škody." 

Ředitel parku v pondělí řekl, že park je na rojení kůrovce letos připraven lépe než loni. Ve smrkových porostech na území národního parku je od 22. dubna rozmístěno na 33600 kusů obranných prostředků - tedy ležících i stojících lapáků, lapačů či trojnožek. Stráský předpokládá, že se letos vytěží zhruba stejné množství kalamitního dříví jako loni - tedy kolem 400 tisíc metrů čtverečních. Bude záležet na vývoji počasí. 

Ministr boj s kůrovcem zmírnil

Expertní skupina ředitele doporučovala ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) proti lýkožroutům mnohem tvrdší zákrok. Chtěla po něm vyhlásit kalamitní stav a napadené stromy chtěla ve velkém kácet i v dosud bezzásahových zónách. Ministr postup zmírnil.

Vyloučil letecké postřiky a také používání biocidních prostředků k hubení kůrovce v prvních zónách. Ve druhých je nesmí těžaři používat na stojící stromy. Tam, kde kácení v nejcennějších zónách povolil, je podmínil v souladu s legislativou zpracováním vlivu těžby na evropsky cenné lokality NATURA 2000. V prvním rojení se tam kácet určitě nebude. Zpracování expertního posudku potrvá nejspíš měsíce. 

Chemické postřiky zabíjejí veškerý hmyz i další živočichy

"Chemický postřik nezabije pouze kůrovce, ale veškerý hmyz, který s ním přijde do kontaktu," řekl Bláha. Obětí se podle něj vždy stanou ve významném množství i druhy, které kůrovce požírají. Proniknou-li pesticidy do vody, okamžitě zabíjejí všechny vodní organismy včetně žab nebo čolků. Bylo prokázáno, že v místech aplikace těchto látek dochází ke zvýšenému úhynu mláďat hmyzožravých ptáků, kteří otrávený hmyz sezobají, poukazují ekologové. 

Podle nich látka cypermethrin, kterou postřiky obsahují, patří ke skupině jedů, které narušují i u živočichů funkce hormonů a imunitní systém. Zasažení cypermethrinem může zvýšit riziko neplodnosti (především samců, respektive mužů), spontánního potratu, vyvolat předčasný porod a způsobit vrozené abnormality plodu. Byly prokázány dokonce i karcinogenní účinky. 

Pesticidy ohrožují rašeliniště

Hlídky Duhy odhalily otrávené lapáky také v části parku, která je ponechána divoké přírodě. To se dosud nestalo za žádného z předchozích ředitelů, poukazují. Pesticidem nastříkané trojnožky našly i v oblasti nejcennějších mokřadů Modravských slatí, například 50 metrů od rašeliniště.

Jiné byly údajně umístěné v tůních s obojživelníky. V řadě dalších lokalit jsou chemicky postříkané kmeny u příkopů podél lesních cest, kdy zvláště při deštích hrozí to, že se budou jedy vymývat a dostávat i do potoků. 

"Chemický nástřik není pro odchyt kůrovců do takzvaných lapáků, tedy pokácených (i stojících) smrků, vůbec nezbytný. Obvykle se lapáky chemicky neošetřují a po zavrtání lýkožroutů pod kůru se jednoduše odvezou z lesa. Správa parku si použitím insekticidů pouze usnadňuje práci," domnívá se Bláha.

Tagy: Šumava kurovec

Zdroje: ČTK