Strašidelný pohled: Moskvu zahalil podivný zelený mrak

- Aktuality autor: Danica Klein

Obyvatele Moskvy vyděsil zelený mrak, který se vznášel nad městem. Ruské úřady je ale uklidňovaly, že jde o koncentraci pylu, který se vznesl do ovzduší z kvetoucích stromů. Ruskou blogosféru ovládla obava, zda nejde o následek nějaká chemické havárie.

"Rychlé oteplení v oblasti Moskvy způsobilo rozkvétání vícero druhů stromů," oznámilo ruské ministerstvo pro mimořádné události. "Proto jsme svědky invaze pylů," dodalo. Podle něj tak lidem nehrozí zdravotní komplikace s výjimkou alergiků a astmatiků, kteří jsou citliví na tyto alergeny. Nánosy pylu zaplavily ulice ruské metropole a vytvořily tenkou zelenou vrstvu na parkujících autech.

"Proč jsou všechna auta pokrytá něčím zeleným? Je to biologické nebo chemické? A teď tu je zelený mrak," psal jeden diskutující na internetu. "Viděl jsem něco jako zelený kouř nad městem, z 22. patra ho vidím dobře. Upřímně řečeno, je to docela strašidelné," přidal se jiný.

V Rusku nejsou obavy z průmyslových katastrof nijak neopodstatněné - v posledních letech jich země z vojenských či průmyslových zařízení zažila několik. V létě 2010 zamořil Moskvu na několik týdnů dusivý smog způsobený dýmem z hořících lesů v okolí velkoměsta.

Tagy: Moskva mesto

Zdroje: ČTK