Štrasburk omezil bankovní poplatky za platbu kartou

- Aktuality autor: art

Evropský parlament v úterý schválil omezení poplatků, které si banky odečítají za transakce platebními kartami. Spotřebitelům by to mělo podle odhadů ušetřit za rok 730 milionů eur (20 miliard korun) a obchodníkům až šest miliard eur (necelých 164 miliard korun). Kritici to ale považují za nešťastné rozhodnutí. 

EP snížil poplatky za transakce kartami. Ilustrační snímek

EP snížil poplatky za transakce kartami. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Strop pro poplatky za platbu debetními kartami bude nově představovat 0,2 procenta z utracené částky, v případě kreditních karet 0,3 procenta.

Poplatek za transakci účtuje banka obchodníka bance vlastníka karty. Smyslem mezibankovních poplatků byla původně snaha o spravedlivou dělbu nákladů za transakci a rizik s ní spojených.

Výši poplatků stanovují banky a firmy, které bankovní karty vydávají (v Česku jsou neznámější Visa nebo MasterCard). Problém ale je, že banka obchodníka přenáší mezibankovní poplatek právě na jeho ramena. A obchodník si to pak vybírá od zákazníka, ať už platí kartou nebo hotovostí. O promítnutí poplatků do cen zboží navíc zákazníci v podstatě ani nevědí.

Stát od státu se výše mezibankovních poplatků výrazně liší. Třeba v Česku patří mezi nejvyšší v celé unii (průměrně 1,2 procenta). Vyšší jsou už jen v Polsku nebo na Kypru, a také v Německu v případě Visa karet.

Kritici regulace poplatku upozorňují, že legislativní zásah může zpomalit rozvoj bezhotovostního platebního systému.

Tagy: Evropa Česko Evropská unie bankovní poplatky bankovní karty bezhotovostní platby

Zdroje: ČTK