Strany začínají s volební kampaní v České televizi a rozhlase

- Aktuality autor: Michal Polák

Strany, které letos kandidují do Poslanecké sněmovny, se ode dneška začnou samy představovat voličům prostřednictvím veřejnoprávní televize a rozhlasu. Začne tím oficiální část kampaně. Volební videa strany obvykle nabízejí také na internetu.

Jako první se strany představí ve vysílání stanice Vltava, a to už před šestou hodinou ranní. Po druhé hodině odpolední pak jejich televizní spoty odvysílá Česká televize na kanálech ČT1, ČT2 a ČT24. Český rozhlas pro vysílání minutových spotů stran vyhradil také prostor na stanicích Radiožurnál a Dvojka, a to ve večerních hodinách. 

Kandidující strany mají za zákona v každém z veřejnoprávních médiích k dispozici celkem 14 hodin vysílacího času. Mohou tohoto času využít k představení svého programu a kandidátů. Podle expertů na výzkum veřejného mínění a psychologii však nemá tento druh propagace na výsledek voleb velký dopad. 

Starostové dnes mohou stranám také vyhradit prostor pro vylepení volebních plakátů. Kandidující uskupení však už obvykle mají zamluvené reklamní plochy. 

Dnešek měl být také posledním dnem pro volební registraci stran, které pro nedodržení volebních pravidel úřady vyřadily, ale jejich rozhodnutí změnily soudy. Vrátit se do hry takto mohla Československá strana socialistická v Olomouckém kraji, na soud se ale kvůli svému vyškrtnutí z voleb neobrátila. 

Tagy: Česká televize Český rozhlas předčasné volby 2013

Zdroje: ČTK