Strany napadly u soudu rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů

- Aktuality autor: red

Pětice stran - Strana zelených, ČSSD, lidovci, SNK ED a Věci veřejné (VV) - podala v pátek stížnost proti novému rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, o němž rozhodlo pražské zastupitelstvo hlasy ODS.

Strany, kterým to vadí, nové uspořádání ovšem považují za "hrubé porušení demokratických pravidel hry". O podání stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu informovala Strana zelených. 

V minulých volbách se v metropoli volilo v jednom obvodu. ODS jich pro příští volby prosadila sedm, čímž by podle kritiků mohla získat více hlasů než při hlasování v jednom obvodě.

"Cíl tohoto opatření je jasný - posílit pozice vládnoucí ODS a oslabit strany, které patří ke kritikům současného vedení města. Jde o metodu, jak se nečistými praktikami udržet ve svých pozicích," uvedl zastupitel zelených v Praze 7 Ondřej Mirovský. 

Předseda zelených Ondřej Liška věří, že soud podpoří práva pražských voličů i kandidátů a napadené "rozparcelování" Prahy zruší. "Pak by se v Praze i letos volilo podle osvědčeného systému jediného volebního obvodu. Soud by měl o stížnosti rozhodnout do 30 dnů, takže termín voleb není ohrožen," dodal Liška. Komunální volby se konají v říjnu. 

Zastupitelstvo o změně volebních obvodů rozhodlo v polovině června díky ODS. Proti se ostře postavily všechny opoziční strany, označily to za volební inženýrství, které uškodí malým stranám, protože zvýší počet hlasů, které budou potřebovat na získání jednoho zastupitele.

Podle představitelů ODS ale změna prospěje voličům, protože jim nabídne přehlednější kandidátky, na kterých nebudou uvedeni všichni kandidáti, ale pouze devítka z nich. Podle SNK ED nové rozdělení obvodů narušuje přímost volby a nese známky neústavnosti.

"Pokud bychom podle dnes navrhovaného systému přepočítali výsledky komunálních voleb konaných v roce 2006, dostali bychom zcela jiné složení Zastupitelstva hl. m. Prahy. ODS by získala o dva zastupitele více, a obsadila by tak téměř 70 procent křesel proti současným 60 procentům," uvedla Ivana Cabrnochová ze SZ.

Strana zelených a komunisté by podle ní přišli o dva mandáty, sociální demokraté o jeden. SNK-ED, která v tomto volebním období měla čtyři zastupitele, by se do zastupitelstva nedostala vůbec, přestože získala podporu 5,71 procenta voličů. "Taková je síla volební matematiky v podání pražské ODS," prohlásila Cabrnochová.

Zdroje: ČTK