Strany koalice: Ať vláda zastaví tendry a personální změny

- Aktuality autor: red

S ostrým prohlášením se ve čtvrtek vrcholní představitelé stran rodící se vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných obrátili na končící kabinet premiéra Jana Fischera.

Úřednický kabinet by podle stran, které jednají o vytvoření nové vládní koalice, neměl provádět personální změny ve firmě ČD Cargo, nevypisovat žádná výběrová řízení a nejmenovat nové velvyslance.

Ministr financí Eduard Janota by měl zavázat deset miliard korun z výdajů rozpočtu a neumožnit vzhledem k vývoji schodku rozpočtu jejich utracení. 

"Vyzýváme vládu, aby její členové už neotvírali žádné velké veřejné zakázky, aby se omezili na standardní provoz ministerstev a nerozvíjeli další projekty," zdůraznil Nečas

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by bylo velmi vážné, pokud "stávající vláda by byla tlačena ke konání, které je v tomto období nanejvýš nevhodné". "Doufám, že všechny tlaky na vládu teď přestanou," řekl. 

John: Je třeba zastavit rozdělování křesel kamarádíčkům

"Opravdu je třeba tohle zastavit," prohlásil předseda Věcí veřejných Radek John. Vyhlašování nových veřejných zakázek, "výprodej této země, rozdělování křesel kamarádíčkům, kteří neuspěli v nejrůznějších věcech", je podle něj velmi vážné.

Od úřednického Fischerova kabinetu prý podobné kroky nečekal, nyní mu to však připomíná kauzu, kdy někdejší ministr obrany Karel Kühnl podepsal smlouvu na nákup obrněných transportérů Pandur v okamžiku, kdy byla jeho vláda už v demisi. John mluvil o stíhačkách Gripen, Nečas jej však upozornil, že šlo o nákup transportérů. 

"Vy se je dozvíte ještě, budou vidět," odpověděl pak John na otázku, jaké konkrétní kroky Fischerovy vlády měli lídři trojice stran ve svých vyjádřeních na mysli. 

Dobře informovaný zdroj v souvislosti s obavami lídrů budoucí vládní koalice v otázce jmenování velvyslanců hovořil o plánech Černínského paláce nominovat jako nového velvyslance při OSN někdejšího šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobodu. Ten řekl, že tato možnost se zvažovala již v roce 2006, když jako ministr končil. Aktuálně se však podle něj tento výjezd neřešil. Svoboda ale připustil, že by o pozici při OSN, kde bude končit Martin Palouš, nebo o jiné velvyslanecké místo stál. 

Podle stejného zdroje byla intenzivně připravována možnost nástupu šéfa diplomacie Kohouta na významný post velvyslance v USA, kde končí Petr Kolář, který zřejmě míří do Moskvy. Stranám údajně vadil také nápad, aby se někdejší poslanec Vlastimil Tlustý stal velvyslancem v Kazachstánu. 

Ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že Kohout už několikrát opakoval, že obsazení velvyslaneckých pozic nechá až na rozhodnutí nové vlády. Podle mluvčího Filipa Kandy existuje jen návrh doporučených změn pro nový kabinet. Údajně se jedná o více než desítku zemí. Čeká se například na nové české velvyslance v USA, Rusku či na Ukrajině. 
 

Vedle diplomacie se obavy lídrů týkají také železniční společnosti ČD Cargo, v níž ve středu bylo odvoláno představenstvo firmy včetně předsedy Josefa Bazaly. O odvolání rozhodlo vedení mateřské firmy, tedy Českých drah. 

Média v posledních dnech opakovaně poukazují na rozhodnutí ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové vypsat v jejím resortu několik rozsáhlých tendrů.

Zdroje: ČTK