Strana Bobošíkové podává dvě žaloby na neplatnost voleb

- Aktuality autor: red

Blok Jany Bobošíkové Suverenita podává Nejvyššímu správnímu soudu dvě žaloby na neplatnost voleb. Dá i stížnosti Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a Radě České televize.

Suverenita byla podle Bobošíkové poškozena ve veřejnoprávních médiích, konkrétně v České televizi, a také při sčítání hlasů ve volbách. Podání budou odeslána v pondělí, řekla Bobošíková. Suverenita dostala ve sněmovních volbách 3,67 procenta hlasů a do dolní komory se nedostala. 

Jedna žaloba se podle ní týká preferencí, podle nichž Česká televize zvala hosty do předvolebních Otázek Václava Moravce Speciál. Bobošíková poukazovala na rozdíly průzkumů preferencí zadávaných televizí a skutečným volebním výsledkem. Nejvíce byla Suverenita poškozena v Moravskoslezském a Středočeském kraji, uvedla Bobošíková. 

Suverenita také žaluje údajný rozdíl mezi skutečným počtem odevzdaných hlasů v jednom z okrsků a údajem, který se objevil na volebním webu Českého statistického úřadu. Suverenita dostala v okrsku podle protokolu 40 hlasů, na oficiálních volebních stránkách byl údaj 18 hlasů, uvedla Bobošíková. 

Stížnosti mediálním radám Bobošíková zdůvodnila tím, že Česká televize podle ní porušila v souvislosti s předvolebními průzkumy zákon. Poukázala rovněž na to, že zástupci Suverenity se nemohli vyjádřit v televizi v přímém volebním vysílání. "Suverenita jako by neexistovala," postěžovala si Bobošíková. 

Ačkoli strana do sněmovny nevstoupila, díky svému zisku bude dostávat po čtyři roky peníze od státu. Přijde si za čtyři roky podle odhadů asi na 49 milionů korun.

Suverenita se zúčastní i podzimních senátních a komunálních voleb. Podle své představitelky Jany Volfové obsadí všech 27 senátních obvodů, některá jména prý budou překvapivá. Pro komunální volby chce Suverenita sestavit kandidátky nejméně ve všech bývalých okresních městech, ambicí je podle Volfové ucházet se o hlasy voličů ve městech nad 8000 obyvatel.

Zdroje: ČTK