Strach z viru MERS ochromil život v Jižní Koreji

- Magazín autor: pal

Jihokorejská vesnice Čangtuk, ležící 200 km od Soulu, je ve světě známá svou pálivou pastou, která se zde vyrábí. Kvůli epidemii viru MERS, který postihl celou zemi, se vesnice nachází v karanténě. Navíc za porušení pravidel karantény místním obyvatelům hrozí zatčení. Policie je takového provinilce schopna vystopovat pomocí jeho mobilního telefonu. 

Obavy z šíření viru MERS komplikují obyvatelům Jižní Koree život. Ilustrační foto

Obavy z šíření viru MERS komplikují obyvatelům Jižní Koree život. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Do karantény daly jihokorejské úřady už 2500 lidí, kteří mohli přijít do kontaktu s pacienty trpícími MERS. Vláda mimo jiné uvedla, že bude sledovat polohu těchto lidí prostřednictvím jejich mobilních telefonů, aby zastavila porušování karanténních nařízení.

Jedním z těch, kdo karantény nedbali, je obyvatelka centra Soulu, která si vyrazila zahrát golf. Když úředníci prověřovali, zda nařízení dodržuje a setrvává doma, telefon jen vyzváněl. Zdravotničtí pracovníci se tedy vypravili do jejího domu, ale nikdo jim neotevřel. Zavolali tedy na policii, která ženu vystopovala přes mobil. Dotyčná hrála golf několik set kilometrů od svého domova. Úřady jí nařídily, aby se vrátila domů.

Místní nikdo před tím nevaroval

V Jižní Koreji už byla nemoc zjištěna u téměř stovky lidí a sedm osob jí podlehlo. Přístupové silnice do vesnice Čangtuk, nacházející se 280 kilometrů jižně od Soulu v oblasti, která proslula výrobou pálivé paprikové pasty, střeží hlídky v bílých ochranných oblecích.

"Nikdo nás předem neupozornil," zlobil se jeden z místních obyvatel. Jediný kontakt, který vesničané mají s okolním světem, je dvakrát denně návštěva zdravotníků, kteří lidem přicházejí změřit teplotu. Ministerstvo veřejné bezpečnosti v pondělí slíbilo, že lidem z obce zajistí potraviny a další nezbytnosti.

Zmíněná malá zemědělská osada byla dána do karantény ve čtvrtek večer, když byl MERS diagnostikován u dvaasedmdesátileté místní obyvatelky. Onemocněla poté, co se vrátila z nemocnice ve městě Pchjongtek, které je centrem epidemie.

Strach z MERS narušuje každodenní život

Obavy z choroby MERS poznamenaly také nedělní zápasy profesionální baseballové soutěže. Průměrná návštěvnost dosáhla 8639 diváků, což je zhruba o třetinu méně, než je obvyklé. Průměrná nedělní návštěvnost v této sezoně byla 13 376 diváků. Také počet prodaných vstupenek do kina o minulém víkendu byl o 35 procent nižší než před dvěma týdny.

Snížil se i počet návštěvníků parku Pony Valley na oblíbené turistickém ostrově Čedžu, přestože středisko oznámilo, že všech 24 velbloudů "mělo negativní testy na MERS". Vědci zatím nedokážou s určitostí zjistit původ viru MERS, ale několik studií ho spojuje s velbloudy. Podle některých expertů se MERS přenáší na člověka přímým kontaktem s velbloudy či konzumací masa a mléka těchto zvířat.

"Velbloudi jsou v karanténě od 5. června, ale jízdu na velbloudech jsme ještě neobnovili, protože se lidé stále bojí MERS," prohlásil nejmenovaný představitel společnosti, která atrakci provozuje.

Tagy: zahraničí Jižní Korea koronavirus MERS karanténa

Zdroje: ČTK