Stovky tisíc lidí se sešly v Madridu na podporu hnutí Podemos

- Aktuality autor: str

Do ulic španělské metropole vyšly v sobotu stovky tisíc lidí, aby podpořili levicově orientovanou stranu Podemos, která demonstraci svolala. Dav dal jednoznačně najevo, že chce změnu. Podemos v předvolebních preferencích stabilně posiluje.

Stovky tisíc Španělů daly na jevu svůj nesouhlas se současnou politikou země

Stovky tisíc Španělů daly na jevu svůj nesouhlas se současnou politikou země,zdroj: Profimedia.cz

Strana Podemos (česky Můžeme) vznikla teprve před rokem. V současné době má pět europoslanců a v průzkumech útočí na druhou příčku v preferenčních hlasů, kterou zatím drží Španělská dělnická socialistická strana (PSOE). Vládnoucí pravicově orientovaná Lidová strana (PP) je zatím na prvním místě. 

Podemos vede charismatický šestatřicetiletý Pablo Iglesias. Místo obleků nosí rifle a košile s vyhrnutými rukávy. Je znám svými výroky, že Španělsko "řídí sluhové bohatých" a že "ekonomika musí sloužit lidem". Španělsko podle něj potřebuje změnu. "Tento rok je rokem změny a my vyhrajeme volby," prohlásil na mítinku.

Na akci se objevovaly transparenty s hesly jako "Tik tak, tik tak, nastal čas změny". Dav svorně skandoval: "Ano, je to možné, ano, je to možné" a pochodoval do historického centra španělské metropole.

Hnutí Podemos je obdobně orientované jako řecké hnutí Syriza, které minulý týden vyhrálo volby. Řeckého premiéra Tsiprase při kampani podpořil i Iglesias. Španělsko za čtyři měsíce čekají částečné regionální a obecní volby a očekává se, že Tsipras to svým španělským kolegům oplatí. Obě mladé politické strany se shodují na tom, že politika škrtů a reforem pro bohaté musí skončit. Chtějí rovnější a spravedlivější společnost. 

Tagy: Španělsko demonstrace solidarita Sociální nerovnost Podemos

Zdroje: ČTK