Stovky Tibeťanů demonstrují proti čínské policejní brutalitě

- Aktuality autor: red

Stovky Tibeťanů demonstrovaly v úterý na severozápadě Číny po incidentu, při němž policisté zbili čtyři jejich krajany. Protestní akce namířená proti policejní brutalitě se uskutečnila v provincii Čching-chaj, informovala dnes nevládní organizace Free Tibet se sídlem v Londýně.

Podle očitých svědků citovaných rozhlasovou stanicí Radio Free Asia (RFA) viditelně opilí policisté vytáhli násilím z automobilu čtyři Tibeťany a zbili je.

Informace o podobných incidentech a nepokojích přicházejí v období, které je pro Peking citlivé - blíží se podzimní stranický sjezd, na němž se čeká generační výměna vůdců čínské komunistické strany.

Od března 2011 se na protest proti čínské vládě upálilo nebo se o upálení pokusilo nejméně 47 Tibeťanů. Kromě ukončení čínské okupace Tibetu požadují ti, kdo se upalují, návrat dalajlamy do jeho původní vlasti. Tibetský duchovní vůdce, kterého čínské vedení označuje za separatistu, žije již přes půl století v indickém exilu.

Při nepokojích mezi policií a etnickými Tibeťany, které vypukly už v pondělí po dvou pokusech o sebevraždu upálením, zahynul nejméně jeden z demonstrantů.

Tagy: Čína diktatura svinstvo upaleni genocida totalita holocaust

Zdroje: ČTK