Stovky lidí si připomněly vypálení Ležáků nacisty

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Stovky lidí si v neděli připomněly na místě bývalé osady Ležáky na Chrudimsku 69. výročí jejího vypálení nacisty. Na místě, kde stojí na půdorysech devíti domů žulové náhrobky s vytesaným křížem, uctili památku 52 vyvražděných obyvatel.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pietní vzpomínky se zúčastnili pamětníci událostí a další hosté z Česka i zahraničí. 

Do Ležáků přišla také jedna ze sester Šťulíkových, které jediné masakr v Ležákách přežily. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. "Za války jsem přišla o dvě rodiny. O vlastní matku a otce, co byli zavražděni. A po válce jsem přišla o německou rodinu, když jsem se musela vrátit domů," řekla Marie Jeřábková, rozená Šťulíková. 

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je setkání u příležitosti ležácké tragédie stále aktuální. Uvedl, že se dnes ozývají hlasy přirovnávající příčiny, průběh a hrůzy války tomu, co po válce udělali někteří Češi. "Je třeba si připomínat, že právě německý fašismus byl tak krutý, že řada lidí po válce to neunesla a udělala chyby," řekl Štěch. 

Masové vraždění kvůli vysílačce v nedalekém lomu

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že z lomu Hluboká poblíž osady udržovali parašutisté vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. 

Čtyřiatřicet dospělých obyvatel Ležáků nacisté odvlekli do Pardubic a ještě téhož dne bez soudu popravili. Dalších sedm osob z Ležáků nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct ležáckých dětí našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. 

Dnes v ležáckém údolí stojí na půdorysech devíti vyhlazených domů jen strohé žulové náhrobky s vytesaným křížem. Místo je národní kulturní památkou.

Tagy: pieta naciste

Zdroje: ČTK