Sto lidí v Praze protestovalo proti údajným represím na Ukrajině

- Aktuality autor: red

Asi stovka lidí v centru Prahy protestovala proti údajným politickým represím na Ukrajině. Shromáždění před kostelem sv. Klimenta v Karlově ulici uspořádalo sdružení Ukrajinská Svoboda.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Organizátoři vyzvali ukrajinské úřady, aby přestaly s nedemokratickými zásahy proti zástupcům vlasteneckým organizací. Ocenili, že Česká republika poskytla politický azyl bývalému ukrajinskému ministru hospodářství Bohdanu Danylyšynovi.

Podle zástupce sdružení Ukrajinská Svoboda je nyní na Ukrajině ve vězení 14 lidí z vlasteneckých organizací. Policie proti nim podle něj používá nepřiměřený nátlak, včetně fyzického týrání. Policejní šikana je podle něj namířena i proti některým novinářům kritizujícím souč"sné poměry na Ukrajině.

Návrat "stalinistické ideologie"

Účastníci demonstrace varovali také před tím, že se Ukrajina po nástupu prezidenta Viktora Janukovyče údajně vrací k toleranci "stalinistické ideologie" a školní výuka podává neobjektivní obraz o ukrajinských dějinách. Chystají i další protesty. Odehrát by se měly mimo jiné před ukrajinským velvyslanectvím v Praze.

Janukovyč vystřídal loni v prezidentském úřadu prozápadně orientovaného Viktora Juščenka. Ukrajina je dlouhodobě rozdělena na proruskou východní část a nacionalistický západ země. Spor se projevuje například ve vnímání role Stepana Bandery v ukrajinských dějinách. Bandera, který za druhé světové války bojoval za nezávislost Ukrajiny, proti Sovětskému svazu i za cenu spojenectví s nacistickým Německem, je v západní části Ukrajiny považován za hrdinu. Na východě, kde žije většina rusky hovořící populace, je ale vnímán jako zločinec.

Tagy: protest janukovyc

Zdroje: ČTK