STEM: Lidi vedla k volbám nespokojenost s politiky

- Aktuality autor: red

Nejčastějším důvodem účasti voličů v květnových sněmovních volbách byla jejich nespokojenost s politickou situací nebo konkrétními politiky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Voliče Věcí veřejných (VV) vedla k urnám také snaha dostat do politiky nové tváře, příznivci ČSSD chtěli podpořit volební program své strany. Pravicově orientovaní voliči zohlednili také rostoucí zadlužování země, zjistil průzkum. 

Nespokojenost s politikou přivedla podle STEM v květnu do volebních místností 29 procent lidí, 23 procent Čechů chtělo účastí ve volbách podpořit program oblíbené strany a 21 procent považuje účast za samozřejmost. 

"V letošních volbách dominoval protestní motiv," uvedli analytici STEM. Nespokojenost je dlouhodobě příznačná pro příznivce komunistů, letos byla ale hlavní motivací i pro voliče pravicových a nových stran. 

Příznivý dojem z předvolební kampaně motivoval podle STEM k účasti ve volbách jen málo lidí. VV zapůsobily kampaní na čtyři procenta voličů, sociální demokraté na tři procenta lidí, ostatní strany pak jen na jedno až dvě procenta dotázaných. 

Motivace k účasti ve volbách se liší podle toho, kdy se lidé definitivně rozhodli, že volit půjdou. Nejsilněji zazněl tón nespokojenosti u voličů, kteří se rozhodovali na poslední chvíli, tedy v posledním týdnu před termínem voleb. Možná díky tomu také mimořádně posílily nové strany VV a TOP 09, uvedl STEM. 
    

Zdroje: ČTK