STEM: Koalice by ve sněmovně neměla většinu, jasně vede ČSSD

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných by neměla ani v únoru ve sněmovně podle volebního modelu Střediska empirických výzkumů (STEM) většinu, přestože zejména Věci věřejné a TOP 09 mírně posílily.

Koalice by ale získala 95 z 200 křesel, což je o osm více než podle lednové prognózy. Podle modelu si polepšily TOP 09 a Věci veřejné, pohoršili si naopak komunisté. STEM to uvedlo v tiskové zprávě.

Nejvíce mandátů by měla v únoru stejně jako minulý měsíc ČSSD, a to 81. Komunisté by měli 24 křesel proti lednovým 32. Opozice by tedy podle modelu STEM získala tento měsíc ve sněmovně 105 poslanců. 

Nejsilnější vládní ODS by si zachovala 45 křesel. Shodně o čtyři mandáty více by ve srovnání s lednem získaly TOP 09 a VV. Strana TOP 09 by měla 32 poslanců a Věci veřejné 18 mandátů. Žádná jiná strana by se v únoru do sněmovny podle STEM nedostala.

Preference: Jasné vedení ČSSD

Pokud jde o stranické preference, zjistil STEM, že suverénně vede ČSSD s 27,3 procenty hlasů, druhá je s velkým odstupem ODS se 16 procenty. Třetí by se v pomyslném žebříčku umístila TOP 09 se ziskem 11,9 procenta stranických preferencí.

Čtvrtí jsou komunisté se ziskem 9,3 procenta, Věci veřejné by pak dostaly 8,7 procenta hlasů, což je oproti lednu posun nahoru. KDU-ČSL zaujala 3,3 procenta dotázaných, Strana zelených pak 2,6 procenta respondentů.

STEM v únoru jen potvrdil dlouhodobý trend, který je ovšem zcela v rozporu s tím, co nedávno zveřejnila agentura CVVM. Podle ní v lednu výrazně posílily všechny strany vládní koalice včetně ODS, která dokonce bodovala - přes své kauzy - nejvýrazněji. Podle CVVM také b+ěhem jediného měsíce raketově narostla podpora jednotlivých koaličních politiků včetně premiéra Petra Nečase.

Tagy: ČSSD preference ODS pruzkum STEM

Zdroje: ČTK