Stávku v dopravě podporuje 59 procent Čechů, zjistil SANEP

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Čtvrteční protest odborů proti vládním reformám podporuje 59 procent Čechů. Stávka v některých městech omezí městskou hromadnou a železniční dopravu, přesto pro téměř dvě třetiny respondentů nepředstavuje výraznější problém.

Policie by podle 55 procent lidí neměla bránit ani případným blokádám silnic v hlavním městě. Vyplynulo to z bleskového průzkumu agentury SANEP. 

Podle ní ale většinovou podporu plánované stávce lze vnímat spíše jako vyjádření celkové nespokojenosti veřejnosti s politickým prostředím. Nasvědčuje tomu i zjištění, že téměř polovina občanů si nemyslí, že by blokády, stávky či jiné formy masových protestů mohly vyřešit ekonomické a politické problémy Česka. Opačného názoru jsou dvě pětiny dotázaných. 

Reformy natolik nepřijatelné, že je třeba reagovat odporem v ulicích

Z průzkumu rovněž ale vyplynulo, že podle 61 procent respondentů jsou připravované vládní reformy natolik nepřijatelné, že je nutné na ně reagovat stávkami a demonstracemi. Tři pětiny respondentů by podpořily i případnou generální stávku. Třiašedesát procent respondentů si také myslí, že v souvislosti s reformními kroky se může česká společnost politicky radikalizovat. 

Přibližně třetina lidí podporuje protest proti vládním reformám, čtvrteční stávku a případné vyhlášení generální stávky. Naproti tomu 22 procent občanů nepodporuje ani protest proti vládním reformám, ani jakoukoli formu stávky.

Třiadvacet procent pak souhlasí s protestem proti vládním reformám, nikoli ale s blokádou silnic a ochromením železniční dopravy. Protest proti vládním reformám čtvrteční stávku v celém rozsahu podporuje 15 procent dotázaných. 

Většina lidí: Soud nerozhodl správně

Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) ohlásila stávku v dopravě původně na pondělí. Pražský městský soud ji ale na návrh vlády označil za nezákonnou a proti dobrým mravům, protože ji odbory neoznámily aspoň tři pracovní dny předem. Sedmapadesát procent oslovených občanů asi ale myslí, že soud v tomto případě nerozhodl správně. 

Odboroví předáci z uvedených důvodů akci přesunuli na čtvrtek, přitom ji prodloužili. Začít by měla o půlnoci ze středy na čtvrtek a skončit po 24 hodinách. 

Agentura provedla průzkum ve dnech 13. až 14. června a prostřednictvím internetu se ho zúčastnilo 2081 dotázaných ve věku 18 až 69 let.

Tagy: stávka protest odbory reformy

Zdroje: ČTK