Stávka v Lufthanse zasáhne tři letiště, neodletí až 400 letadel

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO.Palubní personál největší německé letecké společnosti Lufthansa dnes rozšířil stávku za mzdové požadavky na tři letiště v Německu. Od rána na osm hodin přerušil práci na berlínském letišti Tegel a ve Frankfurtu nad Mohanem.

Od 13:00 SELČ do půlnoci omezení čekají také Mnichov. Odborový svaz UFO očekává, že jen v Berlíně a Frankfurtu protest postihne 400 letů, Lufthansa zatím zrušila zhruba polovinu tohoto počtu.

Palubní personál aerolinek stávkoval osm hodin už v pátek ve Frankfurtu. Tehdy vypadlo 190 letů a na zemi zůstalo 26.000 cestujících. Stejný počet letů Lufthansa zrušila na největším německém letišti i dnes. V Berlíně se jich podle mluvčího společnosti neuskuteční 20.

Vedle vnitroněmeckých a kontinentálních letů odboráři svůj protest tentokrát rozšířili na dálkové trasy. Celkem podle mluvčího Lufthansy dnes vypadne asi polovina letů na krátkých a středních vzdálenostech a zhruba třetina dálkových. Česka se dotkne zrušení čtyř spojů; dvou příletů a dvou odletů do Frankfurtu.

Stávky skončí odpoledne

Dnešní protest zahájili odboráři v 05:00 SELČ na berlínském Tegelu a o hodinu později ve Frankfurtu. Tyto stávky mají skončit ve 13:00 a ve 14:00 SELČ. Na obou letištích se podle záběrů německých televizí tvořily už od rána u přepážek dlouhé fronty cestujících, kteří se snaží přerezervovat své lety nebo získat náhradní spojení.

UFO požaduje pro více než 18.000 letušek a stevardů zvýšení mezd o pět procent. Aerolinky nabídly 3,5 procenta. Odborářům se také nelíbí přesun zaměstnanců do partnerských leteckých společností za nižší plat, který je úsporného programu aerolinek, a využívání smluv na dobu určitou. V pondělí UFO pohrozil plošnou stávkou, pokud Lufthansa nevyjde odborářům vstříc.

Tagy: Německo mzdy

Zdroje: ČTK