Stávka nebude. OKD se s odbory dohodly na kolektivní smlouvě

- Aktuality autor: Michal Polák

Vedení těžební společnosti OKD se dnes dohodlo se zástupci odborů na podobě kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018. Zaměstnancům garantuje dosavadní mzdy a většinu benefitů. Dříve ohlášená stávka tedy nebude. Kolektivní smlouva již byla podepsána. ČTK to řekl mluvčí společnosti Marek Síbrt.

Důl Paskov OKD

Důl Paskov OKD,zdroj: isifa/MAFRA/Adolf Horsinka

"Obě strany přistoupily na kompromis, který firmě umožní pokračovat v restrukturalizaci, zaměstnancům přináší jistotu v podobě ponechání mzdových tarifů na stejné úrovni jako v roce 2013 a zachování většiny benefitů. Průměrné mzdy v OKD zůstanou vysoko nad regionálním průměrem," řekl mluvčí firmy.

Předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík řekl, že firma přišla se vstřícným návrhem. "Ten jsme podepsali a to mluví za vše. Možnost stávky padá. Podle zákona to není možné, když je podepsaná kolektivní smlouva," řekl. Odboráři uvedli, že základem nové smlouvy je ta předchozí z roku 2012, která je ale upravená ve vztahu k složitým celosvětovým podmínkám v hornictví.

"Je postavena na základních jistotách pro zaměstnance a zajišťuje růst výdělků v případě zlepšení ekonomické situace," uvedli odboráři v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Jednání se táhla přes rok

Jednání, která trvala déle než rok, zkomplikovala úsporná opatření firmy související se špatnými hospodářskými výsledky. Zkrachovala i vyjednávání přes zprostředkovatele, vedení firmy jeho návrh odmítlo. Místo toho předložilo odborářům vlastní návrh. Odborářům se nelíbil a zaměstnanci ho minulý týden v referendu odmítli. Přes 90 procent zaměstnanců, kteří se hlasování zúčastnili, dalo najevo, že raději půjdou do stávky.

Dnešní dohoda jí zabránila. Firma chtěla zrušit příplatky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy. Tyto benefity ale horníci uhájili, i když v menších částkách. Přídavek na dovolenou a na Vánoce bude nově tvořit celkem 12 denních platů. V minulém období to bylo celkem 30 průměrných denních platů. Odbory uhájily i mzdy. "Mzdové tarify v roce 2014 zůstávají ve stejné výši jako v roce 2013," řekl Síbrt.

Dohodu uvítal i ředitel OKD Ján Fabián. "Ustoupit musely obě strany. Je zřejmé, že ani jedna nemohla prosadit všechny své požadavky. Dojednaný kompromis nám umožní pokračovat v komplexní restrukturalizaci. Zaměstnancům přináší jistotu a zachování platů na nadprůměrné úrovni, ale i většiny sociálních benefitů," řekl.

OKD je klíčový podnik v Moravskoslezském kraji

OKD je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, který se potýká s vysokou nezaměstnaností. Loni byla v OKD hrubá průměrná mzda 37.149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35.283 korun měsíčně. V kraji byla loni průměrná hrubá mzda 23.577 korun.

Kvůli ekonomickým potížím firma letos propustila 250 administrativních pracovníků a ruší stovky míst pro pracovníky dodavatelských firem. Do konce roku 2014 chce uzavřít ztrátový Důl Paskov. OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl Zdeněk Bakala.

Tagy: OKD Moravskoslezský kraj kolektivní smlouvy

Zdroje: ČTK