Státy eurozóny by si měly připravit krizový plán pro odchod Řecka

- Aktuality autor: Danica Klein

Každý stát eurozóny by měl připravit vlastní plán pro případ, že se Řecko rozhodne opustit eurozónu. Na tomto opatření se dohodli experti států eurozóny na dnešní telekonferenci.

Dohoda byla dosažena na úrovni expertů (takzvané EWG), kteří připravují jednání ministrů financí eurozóny. "EWG se shodlo na tom, že každá země eurozóny by měla připravit alternativní plán, individuálně, pro případné dopady řeckého odchodu z eura," citoval Reuters jeden ze zdrojů. "Na úrovni eurozóny zatím nic připraveno nebylo, kvůli obavě z úniků," dodal.

Psali jsme: Skupina G8: Řecko by mělo zůstat v eurozóně

O tom, že by Řecko mohlo opustit eurozónu, se s větší intenzitou začalo hovořit v posledních týdnech pod dojmem výsledků řeckých předčasných voleb. V nich uspěli odpůrci úsporných opatření. Právě těmi ale mezinárodní partneři podmínili poskytnutí druhého záchranného balíku půjček pro dluhy stíhané Atény ve výši 130 miliard eur. 
Řecké politické strany se ale po volbách nebyly schopné shodnout na nové vládě. V zemi se tak budou konat v půlce června nové volby.

O situaci v Řecku se bude zřejmě jednat i na dnešním mimořádném neformálním summitu EU, který v Bruselu začíná v podvečer.

Tagy: EU eurozóna Řecko staty krize odchod plan

Zdroje: ČTK