Státní zástupci se postavili proti Válkové a novému zákonu

- Aktuality autor: var

Boj českých prokurátorů za zvýšení vlastních pravomocí nekončí. Unie státních zástupců nesouhlasí s návrhem zákona o státním zastupitelství z dílny ministerstva spravedlnosti a bude k němu uplatňovat připomínky. Zákon podle unie prosazuje přímý vliv ministra spravedlnosti jako politického reprezentanta na fungování úřadu. 

Legendy mezi českými státními zástupci: Ivo Ištvan a Lenka Bradáčová

Legendy mezi českými státními zástupci: Ivo Ištvan a Lenka Bradáčová,zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

V úterý poslala Unie státních zástupců otevřený dopis ministryni spravedlnosti Heleně Válkové, která včera nový návrh zákona představila. i Vjejím pojetí jde přitom státním zástupců, dost a ruku. I to jim ale přijde málo.

Návrh zákona podle žalobců popírá záměr ukotvit nezávislost státního zastupitelství. Pozici ministra spravedlnosti podle unie posílí třeba to, že nejvyšší státní zástupce přijde o pravomoc navrhovat vedoucí státní zástupce nebo to, že bude moct ministr ignorovat výsledky výběrových řízení, což mu dá možnost během tří let obměnit vlastním rozhodnutím všechny státní zástupce.

Návrh zákona z podobných důvodů dříve zkritizoval i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ministryně Válková kritiku odmítá a tvrdí, že je návrh dostatečně kvalitní na to, aby mohl tvořit základ efektivního fungování státního zastupitelství v příštích letech. 

Stávající verze návrhu ponechává jmenování vedoucích státních zástupců a jejich náměstků i nadále v rukou ministra spravedlnosti. Jmenováni mají být na základě výběrových řízení organizovaných ministerstvem. Nejvyšší státní zástupce bude ve funkci maximálně jedno sedmileté období. Jmenovat jej bude vláda, která jej také bude moci i nadále odvolat, ale jen ze zákonem stanovených důvodů - konkrétně pokud by déle než půl roku nevykonával funkci nebo jestliže by "porušoval povinnosti stanovené zákonem". 

Ministryně navrhuje, aby vzniklo dvoustupňové specializované státní zastupitelství pro majetkovou a hospodářskou kriminalitu, při níž vznikla škoda minimálně 75 milionů korun, pro korupční trestné činy a pro trestné činy spáchané při zadávání veřejných zakázek. Nekomplikované případy by specialisté mohli postoupit svým kolegům z krajských státních zastupitelství. 

 

Tagy: pravo Ministerstvo spravedlnosti státní zástupci česká politika nejvyšší státní zástupce česká justice justice a soudy

Zdroje: ČTK