Státní zástupci pili ve službě alkohol a osahávali kolegyni. Vyvázli bez trestu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Bez trestu odešli dnes od kárného soudu u Nejvyššího správního soudu státní zástupci z České Lípy Martin Luštík a Michael Dostál. Před kárným senátem stanuli proto, že loni v říjnu v pracovní době pili alkohol a osahávali kolegyni. Soud je sice nepotrestal, ale v rozsudku konstatoval, že se provinili proti zákoníku práce, který zakazuje pít alkohol na pracovišti. Navíc svým chováním snížili vážnost a důstojnost funkce státního zástupce. 

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto),zdroj: Archiv

"K postižené se chovali nevhodně a neuctivě, snížili její důstojnost. Zároveň se nedrželi zákona, který říká, že se mají vystříhat všeho, co ohrožuje vážnost jejich funkce, a zároveň mají zachovávat náležitou úctu k ostatním státním zástupcům," uvedl v rozsudku kárný senát. 

Luštík vypověděl, že s Dostálem, který měl osobní problémy, vypili odpoledne láhev whisky. Když se chystali domů, potkali na chodbě kolegyni Evu Červenkovou. Šli k ní do kanceláře, kde ji Dostál začal osahávat koleno a stehno a Luštík ji uchopil za zápěstí. Ona se ohradila a vyběhla na chodbu, za ní i opilý Dostál, který se ji ještě snažil nést na rukou. Červenková se znovu ohradila, Dostál ji postavil na zem, čímž podle Luštíka incident skončil. 

Kolegyně trvala na zdokumentování události

"Byla jsem z toho otřesená, protože to byl kamarád, který mi i hodně pomáhal s prací. Ihned se mi také omluvil," uvedla ve výpovědi Červenková, která už na státním zastupitelství v České Lípě nepracuje. Druhý den po incidentu se jí oba obvinění omluvili. 

"Postižená ani nechtěla, aby byli Dostál a Luštíkem trestáni, chtěla případ pouze zadokumentovat. Rozhodl jsem se však případ vyřešit kárným soudem," řekl krajský státní zástupce z Ústí nad Labem Jan Jakovec. Chtěl, aby oba byli uznáni vinnými kvůli tomu, že pili v pracovní době alkohol. Toto řešení zvolil i kvůli reakci Červenkové, kterou událost rozrušila. 

Oba státní zástupci byli před kárným senátem Nejvyššího správního soudu poprvé, konstatovala předsedkyně senátu Milada Tomková.

Tagy: alkohol Česká Lípa kárný soud státní zástupci

Zdroje: ČTK