Státní zástupce podal žalobu na autora studie o Romech

- Aktuality autor: red

Státní zástupce v Písku podal obžalobu na Jiřího Gaudina, autora studie Konečné řešení otázky cikánské, která mimo jiné obsahuje myšlenku vystěhovat Romy do Indie.

Publikace podle znalců šíří nenávist proti menšinám. Autorovi hrozí až tři roky vězení. Informovala o tom ve středu Česká televize (ČT).

"Byla podána obžaloba. Podle názoru především znaleckého posudku (studie) podněcuje k nenávisti vůči Romům a vůči Židům," uvedl okresní státní zástupce Petr Cigánek. Hlavní soudní líčení by měl písecký okresní soud nařídit do června.

Studie, která svým názvem naráží na nacistický plán na vyvraždění evropských Židů, se loni stala oficiálním materiálem Národní strany. Publikaci v dubnu loňského roku pokřtilo 20 členů a příznivců strany v Letech na Písecku, konkrétně v místě, kde stál za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy.

Gaudin tehdy prohlásil, že jde o seriózní studii. "Není to žádná provokace, je to seriózní vědecká práce, na které se podíleli i současně publikující akademici. Jejich jména v publikaci nejsou uvedena," řekl a současně vysvětlil utajení autorů.

Podle něj totiž lidé píšící na kontroverzní témata by mohli mít problémy ve své další činnosti. Národní strana je neparlamentní, na české politické scéně působí od roku 2002. Strana dlouhodobě vystupuje proti Evropské unii nebo přistěhovalcům a je považována za extremistickou, přestože na rozdíl od Dělnické strany nebyla její činnost zakázána.

Web NS není již delší čas v provozu. Loni v říjnu rezignovala na svou funkci předsedkyně strany Petra Edelmannová, k 1. prosinci pak rezignovali na všechny své funkce členové zemské rady NS. Mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka tehdy řekl, že úřad nemá informace o tom, zda strana ukončila svou činnost.

Tagy: Romové studie řešení

Zdroje: ČTK