Státní úředníci jsou korumpovatelní, myslí si drtivá většina Čechů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Třiaosmdesát procent občanů je přesvědčeno, že lze většinu státních úředníků v Česku podplatit. Třiadevadesát procent lidí přitom považuje korupci politiků a státních úředníků za vážný problém ČR.

Asi 77 procent je přesvědčeno i o tom, že úroveň této korupce v Česku je vyšší než v západoevropských zemích. Vyplynulo to z atkuálního průzkumu agentury STEM. 

Pokrok při pronásledování a trestání případů tunelování, rozkrádání a korupce přitom podle průzkumu registruje "jen" necelá čtvrtina dotázaných. Z toho tři procenta lidí si myslí, že určitě bylo v této oblasti dosaženo pokroku. 

Názor na to, že korupce politiků je vážným problémem země, byl podle analytiků rozšířen už před pěti lety a sdílejí ho v obdobné míře lidé různého věku, pohlaví a vzdělání. 

Optimističtější voliči ODS

Mínění společnosti o podplatitelnosti většiny úředníků je téměř stejné už třináct let. Rozdíl současných výsledků a těch, které STEM získal v roce 1998, je zanedbatelný. O něco optimističtější jsou v této věci dotázaní s vyšším vzděláním a voliči ODS. 

V případě názoru veřejnosti, že míra korupce českých politiků je vyšší než v západoevropských zemích, analytici zaznamenali nárůst. V porovnání s průzkumem v roce 2009 je takto smýšlejících lidí o 11 procentních bodů více. 

Kriticky vyznívá v časovém srovnání i pohled Čechů na to, jak pracují orgány činné v trestním řízení na případech tunelování, rozkrádání a korupce. Současný stav veřejného mínění je přitom stejný jako před dvěma lety, kdy byl podíl kladných odpovědí nejnižší od roku 2001.

Tagy: korupce pruzkum STEM

Zdroje: ČTK