Statisíce lidí stávkují, zavřely se úřady, školy, dokonce i soudy
8. 12. 2010 – 11:35 | Zpravodajství | red
Svůj nesouhlas k vládním škrtům a změně zákoníku práce ve středu v celé České republice projevují statisíce lidí. Zavírají se školy, úřady, soudy omezují provoz. Jak jsou na tom jednotlivé regiony?
Zdravotníci, pracovníci škol, kulturních zařízení a další zaměstnanci státní a veřejné správy v Praze se připojili k středeční stávce spíše symbolicky. Zavřeno je několik školních jídelen. Lidé se nedostanou do Národní knihovny, omezen je například provoz Obvodního soudu pro Prahu 1. Odloženy byly některé operace ve vinohradské nemocnici. V jednotlivých krajích se ke stávce zřejmě připojilo více lidí než v hlavním městě. Stávku na protest proti vládním úsporným opatřením v poledne doplní demonstrace odborů na Palackého náměstí.
Na Moravě se uzavírají školy a úřady
Na jižní Moravě je ve středu kvůli stávce zaměstnanců veřejného sektoru zavřeno 86 škol. Dalších 98 školských zařízení bude fungovat jen s omezeným provozem. Zavřeny jsou i některé katastrální úřady. Omezený provoz je na některých soudech, finančních úřadech nebo v nemocnicích. Potvrdili to ve středu odboráři. Odbory stávku vyhlásily kvůli úsporným vládním opatřením. Budou proti nim také na dvou místech kraje demonstrovat. Protestní shromáždění svolali do Brna a Znojma. Sejít se na nich má ve středu v poledne několik tisíc lidí.
Zaměstnanci škol, zdravotníci nebo pracovníci krajského soudu se v Olomouckém kraji také připojili ke stávce. Část z nich se do stávky zapojila přímo, jiní ji podporují symbolicky. Stávkující se ve středu pět minut po poledni sejdou v Olomouci a v Jeseníku. Odbory avizují účast stovek lidí a přijít by měli i zástupci soukromých firem. V celém kraji má podle odborů stávka podporu tisíců lidí.
Do stávky se v kraji přímo zapojilo 13 školských zařízení. Deset pracuje v omezeném provozu, tři jsou zavřena úplně. Mezi zavřené patří základní škola ve Velkém Týnci a mateřská škola v Domašově nad Bystřicí na Olomoucku a základní škola v Písečné na Jesenicku. "Za celý kraj stávku podpořilo podpisem 158 škol. To je zhruba 2500 zaměstnanců, řekla Eva Hrdličková ze školských odborů. Zaměstnanci škol se podle ní připojí ke shromážděním v Olomouci i v Jeseníku.
V Čechách jsou stávky spíše symbolické
V Libereckém kraji je stávka hlavně symbolická, výjimkou jsou ale soudy, které většinou nepracují. Třeba liberecká nemocnice ošetřuje normálně, fungují i úřady. Zavřeno je několik škol a mateřinek. Omezený je provoz pobočky krajského soudu, kde museli soudci kvůli stávce zapisovatelek a soudních úředníků zrušit projednávání trestních kauz. Nekoná se proto ani soud s bývalým policejním ředitelem Miroslavem Dvořákem. Bez zapisovatelky to nejde, řekl předseda senátu Richard Skýba.
Na Plzeňsku stávku podpořily tisíce pracovníků ze zdravotnictví, školství, a úřadů. Podpoří je navíc odboráři strojírenských firem, policisté a hasiči a také pracovníci samospráv. Informoval o tom předseda Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů Jindřich Brabec. Přesné číslo stávkujících odboráři neuvedli.
Na protestní shromáždění, které začne symbolicky pět minut po 12:00 na Masarykově náměstí v Plzni, mají přijet stovky lidí z kraje. "Jde určitě o jeden z největších protestů za poslední roky," řekli regionální zástupci odborových svazů zdravotnictví a sociální péče i školství Václav Matoušek a Jiří Popelka. Podle Matouška je velmi těžké uvést sumu stávkujících, protože je problém je rozlišit od podporovatelů. Stávka by měla trvat od 08:00 do 14:00, někde až do 16:00.
Tisíce lidí stávkují na Královéhradecku
I v Královéhradeckém kraji se k celodenní odborářské stávce připojily různou formou tisíce lidí. Kvůli stávce ve středu zůstala uzavřená například Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové či některé školní jídelny. Odboráři v nemocnicích stávkují pouze symbolicky a normálně také fungují radnice.
"Přesný přehled o počtech stávkujících nemáme k dispozici, nemáme ani informace o podobě stávky z dalších odborových svazů, " řekla předsedkyně Regionální rady odborových svazů v hradeckém kraji Růžena Rýglová. Dodala, že stávku podporují například školní jídelny a školy, v samotném Hradci Králové však žádná ze škol nezavřela. V Hradci Králové zůstaly uzavřené některé školní jídelny, bez oběda budou například žáci Základní školy v Bezručově ulici.
Do práce nepřišlo ve středních Čechách asi 2000 úředníků
Ve středních Čechách se do stávky zapojilo 31 škol, celkem jde o 450 zaměstnanců. Další pedagogičtí pracovníci protest podporují. Do práce nepřišlo ani 2000 úředníků. Některé úřady otevřely jen podatelny nebo informační centra. Naopak nemocnice by měly fungovat bez omezení.
Podle místopředsedkyně regionální rady ČMKOS Ivy Němcové stávku podporuje 90 procent středočeských škol, zavřeno jich zůstalo 31. "Většinou stávkují celá zařízení. Například v Kutné Hoře jsou to ze čtyř základních škol tři, v další stávkuje část lidí, to znamená jenom provozní zaměstnanci nebo kuchyně," uvedla Němcová.
Na Jihočesku se uzavíraly Katastrální úřady
Šest z deseti Katastrálních úřadů pro Jihočeský kraj ve středu i přes úřední den zůstalo zavřeno. Jejich pracovníci se aktivně připojili k celorepublikové stávce odborů proti vládním mzdovým úsporám. Na jihu Čech je zavřeno i několik základních a mateřských škol a školních jídelen. Celkem se ke stávce v kraji připojilo několik tisíc lidí, na většině pracovišť to ale lidé nepocítí. Účast zaměstnanců je jen symbolická.
Katastrální úřady o zapojení do stávky informovaly na svých internetových stránkách. Jejich pracoviště jsou buď úplně uzavřena nebo fungují aspoň podatelny. Na českobudějovickém katastrálním úřadu se do stávky zapojila téměř polovina z 72 pracovníků. Zavřeny jsou přepážky pro veřejnost, protože jejich pracovníci jsou ve stávce, řekl ředitel úřadu Stanislav Němeček. Otevřena zůstala podatelna, protože polovina z jejích pracovníků nestávkuje. Úřad dostane o deset procent méně na mzdy než letos. Proto už snížil počet zaměstnanců, uvedl Němeček.