Stát přispívá rodinám s vícerčaty méně peněz než těm, které mají dětí více

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Stát přispívá rodinám s vícerčaty méně peněz než rodinám se dvěma či třemi dětmi, které se narodily pár let po sobě. Sdělila to Českomoravská asociace klubů dvojčat a vícerčat. Rozdíl v příspěvcích může činit desetitisícové až stotisícové rozdíly, řekla předsedkyně asociace Klára Vítková Rulíková. Podle ní je přitom péče o vícerčata náročnější i nákladnější. 

Trojčata, ilustrační foto

Trojčata, ilustrační foto,zdroj: Isifa.com

"Člověk s dvojčaty vychovává naráz dva budoucí daňové poplatníky. Bylo by tedy logické, kdyby mu stát vyplatil dvojnásobek. Není možné, aby rodina takto s nižší částkou vyžila," uvedla Vítková Rulíková. 

Asociace do svých propočtů zahrnula nejvyšší měsíční rodičovskou 11 500 korun a průměrnou měsíční mateřskou 14 814 korun. Rodina s dvojčaty může tedy na porodném, mateřské a rodičovské dostat 358 012 korun. "Celkem je to o 120 tisíc korun méně než u rodiny se dvěma dětmi s ročním věkovým odstupem a asi o 270 tisíc méně než u rodiny s dětmi s tříletým odstupem," upřesnila šéfka asociace. 

U rodin s trojčaty je podle ní rozdíl ještě vyšší. Jim stát vyplatí zhruba o 280 tisíc méně než rodinám se třemi dětmi, které přišly na svět rok po sobě. "A asi o 580 tisíc méně než rodině se třemi dětmi s tříletým věkovým odstupem," dodala Vítková Rulíková. 

Rozdíly ve příspěvcích jsou znatelné

Rodinám, které mají příjem menší než 2,4 násobek životního minima, vyplácí stát porodné. Na první dítě dává 13 tisíc korun. Pokud jsou to dvojčata, trojčata či vícerčata, částka činí 19 500 korun. Mateřská se u jednoho dítěte pobírá půl roku, u vícerčat osm měsíců. Podle asociace tak průměrně na jedno dítě připadne 88 884 korun, na vícerčata 118 512 korun. Pokud je mezi dětmi pauza, vyplácí se mateřská při každém potomkovi. Rodičovský příspěvek je možné pobírat dva, tři či čtyři roky. Vyčerpat je možné 220 tisíc korun. 

Pokud má rodina jedno dítě, dostane od státu podle asociace celkem 321 884 korun, a to na porodném, průměrné půlroční mateřské a rodičovské. Rodina s dvojčaty může získat 358 012 korun. Rodina se dvěma potomky, kteří se narodili s ročním odstupem, může mít 479 768 korun. 

Rodina s trojčaty dostane podle asociace celkem 358 012 korun - porodné, osmiměsíční mateřskou a rodičovskou. Rodina se třemi dětmi s ročním odstupem má k porodnému tři půlroční mateřské a také dvě částečné rodičovské a jednu celou, tedy 637 652 korun. Pokud jsou mezi dětmi tříleté pauzy, činí částka 939 652 korun. Skládá se z porodného, tří mateřských a tří rodičovských. 

Tagy: děti mateřská dovolená příspěvek

Zdroje: ČTK