Stát loni zaplatil za chyby úředníků stovky milionů korun

- Aktuality autor: red

Stát ročně vyplatí na různá odškodnění za chyby úředníků, policistů, exekutorů nebo daňových správců stovky milionů ročně.

Dnešní Právo s odvoláním na Jakuba Haase z ministerstva financí uvedlo, že resorty spravedlnosti a financí dostaly loni z rozpočtové kapitoly Všeobecné pokladní správy na škody způsobené při výkonu veřejné moci, odškodnění obětem trestné činnosti, na soudní spory o ochranu osobnosti a ostatní náhrady téměř 300 milionů korun.

Konkrétně ministerstvo spravedlnosti dostalo na náhrady obětem trestné činnosti a jejich pozůstalým 6,4 milionu korun a 139 milionů korun na škody způsobené nesprávným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Soudní spory se ale táhnou často několik let, vyplacené částky se proto liší od těch rozpočtových. Úřad tak v prohraných soudních sporech loni na náhradách vyplatil 43,5 milionu korun a v mimosoudních 59,8 milionu, uvedl deník.

Ministerstvo financí na náhradu škod za chyby úředníků vyplatilo 33,5 milionu korun a 120 milionů šlo na náklady arbitráže. V roce 2009 dala Všeobecná pokladní správa na stejné výdaje přes 288 milionů a o rok dříve 114,5 milionu korun, uvedlo Právo.

Odškodnění vyplácejí i další

Podle něj jde ale o nejvyšší souhrnné částky za resorty, které řeší nejvíce stížností. Odškodnění přitom vyplácejí i další ministerstva, krajské úřady a magistráty.

Ze statistiky odboru odškodňování ministerstva spravedlnosti vyplývá, že loni se v mimosoudním projednání domohlo odškodnění 35 procent žadatelů, kteří dostali od státu v průměru 66.000 korun. Soudně si ho vymohlo 21 procent stěžovatelů, kteří vysoudili průměrně 155.000.

"Nejčastějšími důvody, pro které je proplácena náhrada škody či zadostiučinění za nemajetkovou újmu, jsou průtahy v soudním řízení a vady trestního řízení jako újma způsobená vazbou, trestem nebo trestním stíháním," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Tagy: chyby urednici stat

Zdroje: ČTK