Stát krajům poprvé přispěje na opravy silnic, dostanou 4,6 miliardy

- Aktuality autor: roj

Kraje si během letošního roku na opravu silnic druhé a třetí třídy rozdělí 4,6 miliardy korun. Je to poprvé od vzniku krajů, kdy jim stát na opravy silnic poskytl peníze.

Silnice druhých a třetích tříd jsou mnohde ve špatném stavu, kraje ale na jejich opravu často nemají peníze (ilustrační snímek)

Silnice druhých a třetích tříd jsou mnohde ve špatném stavu, kraje ale na jejich opravu často nemají peníze (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Částka se bude rozdělovat podle délky silniční sítě a kraje tak dostanou od 200 do 500 milionů korun. Peníze musí vyčerpat do konce letošního roku.

Příspěvek ministra dopravy je reakcí na to, že si kraje dlouhodobě stěžovaly na špatná až havarijní stav silnic. Zatímco dálnice, rychlostní silnice a silnice 1. tříd spravuje stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic, opravy silnic nižších tříd si musí platit kraj nebo přímo obce. 

Ty ale na kvalitní opravy mnohdy nemají dost peněz. Díky letošnímu příspěvku od státu by se měl stav silnic alespoň trochu zlepšit. Kraje navíc chtějí do budoucna nastavit model, jak by se stát na opravě jejich silnic dále podílel. 

Tagy: Česko ministerstvo dopravy silnice silniční doprava

Zdroje: ČTK