Stát chystá novou daň na benzin, zvedne jeho cenu až o 30 hal

- Aktuality autor: red

Vláda má podle dnešních Hospodářských novin (HN) nejpozději do konce roku rozhodnout o navýšení státních krizových rezerv ropy a pohonných hmot ze současných 90 dnů na 120 dnů.

Poplatek, který budou rafinérské firmy za navýšení státních zásob platit, může zdražit pohonné hmoty u čerpacích stanic zhruba o 20 až 30 haléřů, píše deník.

Přesná výše nové "daně" pro rafinerie a dovozce paliv není ještě stanovena, podle kalkulace Správy státních hmotných rezerv (SSHR) by neměla být vyšší než 40 haléřů z prodaného litru paliva. "Je zřejmé, že ty náklady se projeví v celém řetězci od rafinérií po maloobchod," řekl prezident České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) a člen představenstva největšího tuzemského zpracovatele ropy, Unipetrolu, Ivan Ottis.

U pump se zdražení projeví určitě

"Přenesení části nákladů za skladování ropných rezerv na privátní firmy je logické. Funguje to tak v mnoha jiných zemích, navýšené zásoby slouží i těm firmám. Například v případech výpadků rafinérií a podobně," řekl HN náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

"U pump se to zdražením o dvacetník až třicetník projeví určitě, jelikož bude tím poplatkem zatížený každý litr paliva, uváděný u nás do volného oběhu," řekl šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček.

Opatření připravuje ministerstvo průmyslu společně se SSHR a petrolejáři na základě doporučení Evropské komise už dva roky a vyžádá si celkové náklady 13 miliard korun.

Opatření není nutné

Podle Ottise ale celé opatření není nutné, Česko není závislé jen na jednom zdroji ropy - ropovodu Družba z Ruska, ale volná kapacita na alternativním ropovodu IKL z německého Ingolstadtu je schopna jakýkoliv výpadek suroviny z východu nahradit.

S vybranými miliardami měl hospodařit speciálním zákonem vytvořený Státní fond povinných zásob ropy, spadající pod SSHR. To se ale změnilo a poplatky od firem půjdou přímo na speciální vázaný účet. "Odvod bude vybírat od povinných osob celní správa, obdobně jako spotřební daň. Toto řešení minimalizuje náklady na zavedení systému," řekl HN náměstek ředitele SSHR Dušan Makovec.

Tagy: benzín finance dan

Zdroje: ČTK