Starostové se trhají od Topky. Do krajských voleb s ní nepůjdou

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 10. 2015 18:28) - Aktuality autor: art

Starostové a nezávislí (STAN) nepůjdou do krajských voleb v koalici s TOP 09. Společné kandidáty dojednávají jen pro senátní volby, jak oznámil jejich zastupující předseda Petr Gazdík. Starostové se zřejmě postupně od Topky, s níž mají smlouvu o spolupráci do roku 2017, odtrhnou. 

Petr Gazdík s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem v pozadí

Petr Gazdík s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem v pozadí,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Starostové podle Gazdíka usilují o to, aby pro krajské volby v příštím roce integrovali menší středové strany v jednotlivých regionech. Společný program chtějí představit na listopadové programové konferenci.

Cílem STAN je dostat se ve všech krajích do zastupitelstva a v některých usilovat o vítězství. Gazdík zmínil například Středočeský, Zlínský nebo Liberecký kraj.

"Už před více než rokem jsme potvrzovali, že byť spolupracujeme s hnutím STAN ve Sněmovně, v Evropském parlamentu i na místních úrovních, vzájemná dohoda neplatí pro krajské volby v příštím roce. Samostatné krajské kandidátky TOP 09 a STAN v nejbližších volbách proto opravdu nejsou žádná novinka," uvedla v reakci TOP 09.

"Nevím, proč se z toho teď dělá aktualita. Je to tři roky známá věc," nechal se slyšet místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nepočítal jsem s žádnou společnou kandidátkou," uvedl také.

"V současné době Starostové a nezávislí navrhují TOP 09 zhruba polovinu veškerých senátních obvodů a našich kandidátů do nich," uvedl také zastupující předseda STAN. Starostové vyjednávají o podpoře společných kandidátů například také s ODS nebo s lidovci, aby se netříštily hlasy pro programově blízké kandidáty.

Pro STAN platí do začátku roku 2017 smlouva o spolupráci na celostátní úrovni s TOP 09, s níž má i společný poslanecký klub. Pozorovatelé ale očekávají, že se Starostové s TOP 09 rozejdou. Jako o nejpravděpodobnějších partnerech do dalších let se hovoří o lidovcích.

Tagy: Česko TOP 09 domácí krajské volby česká politika komunální politika Starostové a nezávislí STAN

Zdroje: ČTK