Starostové s TOP 09 navrhují zrušení porodného

- Aktuality autor: red

Spravedlivější zákon o rozpočtovém určení daní, posílení rozhodovacích pravomocí obecních zastupitelstev nebo zrušení porodného - to jsou některé z programových priorit starostů a nezávislých a TOP 09.

Na těchto prioritách se shodli delegáti pátečního sněmu hnutí Starostové a nezávislí v Průhonicích u Prahy. Společně se zástupci spolupracujícího uskupení TOP 09 diskutovali nad poslední částí volebního programu pro nadcházející sněmovní volby. 

Předseda hnutí Starostové a Nezávislí Petr Gazdík podotkl, že většina obcí v současnosti uděluje při takzvaném vítání občánků rodičům dítěte příspěvek obce. "My bychom to chtěli sjednotit. Na základě žádosti občana po narození dítěte bude mít rada obce pravomoc rozhodnout podle individuální sociální potřebnosti daného žadatele," dodal.

Stát pak na tuto dávku přispěje polovinou prostředků v maximální výši do 20 tisíc korun. Obec tedy bude mít pravomoc rozhodnout o jednorázové pomoci tam, kde to uzná za vhodné. Nemusí to být přitom současných 13 tisíc korun, ale klidně více. 

"Naší snahou je, aby neexistovala žádná dávka, která není testovaná, to znamená sociální dávka pro každého. Sociální dávka pro každého je v našem pohledu v podstatě nesmysl. Což je dnešní porodné," řekl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podotkl, že současné  porodné odebírá ze státního rozpočtu zhruba 1,5 miliardy, po zavedení změn by se výrazná část prostředků ušetřila. "Při takto přenesené pravomoci a změně filozofie té pomoci očekáváme, že nárok na státní rozpočet by nebyl větší než 300 až 400 milionů," dodal. 

Pátečního sněmu se zúčastnila více než stovka starostů z celé republiky. Hlavními tématy byly programové priority TOP 09 pro sněmovní volby, v nichž tato strana kandiduje s podporou Starostů a nezávislých. Obě uskupení již úzce spolupracují v Senátu, společný senátní klub vznikl loni v červenci a má devět členů. 

Volební protivníci TOP 09 označují její program za velmi pravicový a tvrdý vůči některým sociálním skupinám. Podle lídra ODS Petra Nečase došla TOP 09 "až na hranu pravicového populismu". Plošné snižování sociálních dávek, platů ve veřejném sektoru nebo zrušení porodného není podle něj v současné situaci reálné a prosaditelné, i když to části voličů může znít zajímavě.

Očekávanou kritiku si TOP 09 vysloužila i z opačné strany politického spektra. Šéf ČSSD Jiří Paroubek před časem označil návrhy TOP 09 za "drakonická a asociální opatření".

Tagy: starostove

Zdroje: ČTK