Starosta Kňava (ODS) zřejmě také podváděl při studiu

- Aktuality autor: red

Pardubický politik, starosta pátého městského obvodu a donedávna radní magistrátu za ODS Jaroslav Kňava zřejmě rovněž podváděl při studiu na vysoké škole.

Vlivný občanský demokrat, kterému před rokem jen těsně uniklo křeslo krajského šéfa strany, kopíroval části svých seminárních prací z internetu. Uvádí to Mladá fronta Dnes v příloze pro Pardubický kraj. 

U některých prací, které Kňava vytvořil v roce 2006, stáhl z internetu prokazatelně minimálně polovinu textu. Pro tvorbu prací použil například web www.maturita.cz nebo www.cevro.cz.

I přesto letos na jaře získal vysokoškolský titul licenciáta, obdobu českého bakaláře, na polské vysoké škole obchodu a sportu, která měla pobočku v Sezemicích na Pardubicku.

Svůj údiv nad Kňavovým jednáním netajil Jiří Kozák, ředitel společnosti CEVRO, která provozuje vlastní vysokou školu. Právě z jejích stránek Kňava stáhl kompletní text o Friedrichu Hayekovi, který pak vydával za svůj.

"U nás by to neprošlo, máme systém, který to odhalí. Nicméně, kdyby se o to někdo pokusil, šel by před disciplinární komisi. Určitě by mohl počítat minimálně s podmínečným vyloučením," řekl Kozák. Podobně postupují na všech vysokých školách. Výjimkou není ani pardubická univerzita. "Nejnižší trest za plagiátorství je podmínečné vyloučení. Podobný případ jsem zažil jednou a student byl vyloučen," řekl bývalý šéf disciplinární komise Univerzity Pardubice Jiří Kubeš. 

Jaký postoj má k plagiátorství polská univerzita, kde Kňava studoval, se deníku zjistit nepodařilo, ve škole nikdo nebral telefon a nikdo nereagoval na mail. Kňava ale kopírování celých článků z internetu jako podvod nevidí. "Je pravda, že jsem někde nějaké části použil, ale nepřipadá mi na tom nic zvláštního. Citace jsou v seminárních pracích přece obvyklé," řekl politik.

V pracích, které redakci zapůjčil, ale žádné citace označené nemá. Texty, které před ním napsal někdo jiný, v práci přitom vydává za svoje vlastní dílo. "To ale nebyly ty práce, které jsem potom odevzdal ve škole. Byly to pracovní verze, ve škole jsem odevzdal upravené verze," řekl Kňava. 

Zapůjčeným textům ale nechybějí všechny náležitosti seminárních prací, a to včetně vrchního přebalu, na kterém autor stvrzuje, že práci napsal sám a uvedl všechny použité zdroje. Údajné citace jsou navíc dlouhé až tři stránky a naplnil jimi téměř polovinu svých prací.

Tagy: ODS podvody

Zdroje: ČTK