"Starosta" Gazdík se tvrdě navezl do Alexandra Vondry

- Aktuality autor: red

Pokud Alexandr Vondra zůstane i nadále ministrem obrany, bude koaliční TOP 09 patrně žádat, aby se neúčastnil koaličních jednání K9 a rozhodování o vládních reformách, řekl dnes v České televizi šéf poslanců TOP 09 a předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

Vondra čelí tlaku kvůli údajně předražené zakázce firmy Promopro během českého předsednictví v EU za které zodpovídal. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř zdůraznil, že ODS se s problémem vypořádá, a požádal Gazdíka, aby do ODS "nekopal".

Bratr Kalousek byl smířlivější

Odchod místopředsedy ODS Vondry z vlády žádal ve sněmovně ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, v rozhovorech pro sobotní noviny však svůj postoj zmírnil.

Nejmenší vládní strana Věci veřejné chce, aby ODS situaci kolem zakázky pro firmu Promopro vyřešila. Záležitostí se bude v pondělí zabývat širší vedení ODS a v úterý koaliční lídři.

"Věříme, že do koaličních jednání se ODS problém podaří vyřešit. Pakliže by ten problém ODS nevyřešila, patrně budeme žádat koaliční partnery, aby se Vondra dál nepodílel na zásadních rozhodnutích, které ovlivní životy lidí a reformy v této zemi," prohlásil Gazdík.

Odpovědná strana

Tluchoř uvedl, že občanští demokraté mají "nepochybně dost sil" a "jsou zodpovědnou stranou", aby se s jakýmkoli svých vnitřním problémem vypořádali.

Neřekl, zda by Vondra měl z pozice ministra odejít nebo zda by měl zůstat.  Podle předsedkyně klubu Věcí veřejných Kristýny Kočí musí Vondra přijmout osobní zodpovědnost.

"Požádali jsme ODS, aby si to sami vyřešili," uvedla. Dodala, že být Vondrou, ona osobně by rezignovala.

Zdroje: ČTK